18. června 2014 22:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci chtějí vyznamenat ruské disidenty i umučeného kněze Toufara

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Natalja Gorbaněvská, účastnice demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa v srpnu 1968. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natalja Gorbaněvská, účastnice demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa v srpnu 1968. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna zřejmě navrhne prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal zesnulou ruskou disidentku Natalju Gorbaněvskou i další z osmi statečných, kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa vojsky tehdejšího socialistického tábora.

Poslancům to ve středu doporučil organizační výbor. Na předběžném seznamu je například taky farář Josef Toufar, který byl v roce 1950 obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností.

Osm statečných, tedy Gorbaněvská, Konstantin Babickij, Taťjana Bajevová, Larisa Bogorazová, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov by podle předběžného návrhu mělo být nominováno na Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Na nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, Sněmovna nenavrhne patrně nikoho.

Předběžný seznam výboru čítá celkem 26 jmen. Na Masarykův řád by poslanci mohli navrhnout mezi 17 nominanty taky například Jiřího Bradyho, který přežil holokaust a v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům, odbojářku Milušku Havlůjovou, dlouholetého činovníka Junáka Jiřího Navrátila nebo akademika a diplomata Otto Picka.

Toufar by mohl být stejně jako pět dalších lidí navržen na Medaili Za hrdinství. Jsou mezi nimi třeba odbojáři Jaromír Klika, Jan Skopal a Pavol Švec, někdejší lidický farář Josef Štemberka a bývalý voják z povolání Igor Šmelko, jenž loni pomohl zachránit život ženě.

26 jmen

Celkem 26 jmen čítá předběžný seznam sněmovních nominantů na Medaily Za zásluhy. Poslanci na ni zřejmě navrhnou například někdejšího předsedu představenstva Škody Auto Carla Horsta Hahna, islandského slavistu Helgiho Haraldssona, někdejšího hokejistu Jiřího Holíka, trenéra rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petra Nováka, kardiologa Jana Pirka a uznávaného sportovního rybáře Jakuba Vágnera.

Konečný verdikt bude na prezidentovi, jenž k nominacím může, ale nemusí přihlédnout. Loni Sněmovna navrhla 39 osobností. Zeman ocenil při příležitosti státního svátku 28. října tři z nich. Medaili Za zásluhy obdrželi kytarista Vladimír Brabec, chirurg Pavel Pafko a in memoriam autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová, kterou nominoval také Senát.

Prezident chtěl vyznamenat i dalšího nominanta dolní komory, rockera Vladimíra Mišíka. Mišík ale odmítl ocenění převzít kvůli nesouhlasu s některými Zemanovými rozhodnutími.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!