Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ne znamená ne. Poslanci schválili novou definici trestného činu znásilnění

Česko

  10:00aktualizováno  16:25
Poslanci kývli na změnu vymezení znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Pro změnu hlasovalo 168 ze 169 přítomných poslanců a jediný, který se zdržel, řekl, že hlasoval také pro. „Dal bych tento návrh jako příklad toho, jak se projednávat mají,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Návrh posoudí Senát.

Nově budou tresty založené na zásadě, že „ne“ znamená „ne“. Na úpravě vymezení trestného činu znásilnění se dohodly koalice a opozice.

„Je to vzkaz do veřejnosti, že tuhle věc bereme vážně,“ řekl Blažek.

Úprava vychází z toho, že pokud je toho osoba schopna, má jakkoli projevit svůj nesouhlas se sexuálním aktem. Má se za to, že člověk standardně dokáže dát nesouhlas najevo, ať již verbálně nebo neverbálně – gestem, zaujetím obranné pozice, pláčem.

Vládní návrh novely mění i pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití. „Do 12 se na nikoho sexuálně nesahá,“ zdůraznil po přijetí ministr Blažek.

„Tou novelou bráníme ty nejvíc bezbranné z nás,“ řekla poslankyně za vládní hnutí STAN Barbora Urbanová.

Poslankyně opozičního ANO Taťána Malá řekla, že klíčovou věc, že znásilnění není jen znásilnění těla, ale je to znásilnění duše, vnesla do jednání o zákonu místopředsedkyně TOP 09 Martina Ochodnická.

Malá také poděkovala nevládním organizacím Konsent a Amnesty, které se na přípravě zákona podílely – i za to, že nebyly příliš aktivistické.

„Když jsme před 3 roky začínali politikům vysvětlovat, proč je náprava definice znásilnění potřeba, většina tvrdila, že to není potřeba a že to nikdy neprojde. Teď pro ni zvedlo ruku 169 poslanců a poslankyň a nikdo nebyl proti. To především potvrzuje, že snaha měnit věci kolem sebe, zkrátka má smysl. Mám z toho samozřejmě velkou radost, především kvůli 12 000 obětem, které ročně u nás znásilnění zažijí,“ uvedla Johanna Nejedlová ze společnosti Konsent. Jako další silné téma vnímá nutnost hájit právo žen na bezpečnou interrupci.

Nová možnost hromadných žalob

Sněmovna kývla také na uzákonění hromadných žalob. Mají dát spotřebitelům a drobným podnikatelům právo vymáhat své nároky společně, soud by pak vydal jeden rozsudek.

Hromadné žaloby se mohou týkat zejména případů, kvůli kterým by se samostatně nevyplatilo lidem a mikropodnikům soudit kvůli nákladům řízení.

V Česku zatím možnost hromadných řízení neexistuje.

Děti mladší 15 let mají získat víc práv, když se jejich počínáním bude zabývat policie. Policisté jim při prověřování činu nově budou muset zajistit přítomnost advokáta. Počítá s tím ovela zákona o soudnictví ve věcech mládeže, kterou také ve středu chválila Sněmovna.

Poslanci ve druhém čtení jednali o změně vodního zákonu po havárii na Bečvě

Změnu vodního zákona, která reaguje na havárii na řece Bečvě před třemi lety, projednávali poslanci ve druhém čtení, v němž mohli podávat pozměňovací návrhy. Schvalovat zákon budou moci příští týden v pátek.

„Nově se v zákoně zakotvuje především povinnost kontinuálního sledování vypouštění odpadních vod, zavádí se registr výustí ze zdrojů znečištění, upřesňuje se ohlašovací povinnost při havárii,“ popsal při předchozím projednávání ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL.

Otravu Bečvy z 20. září 2020, při níž uhynulo přes 39 tun ryb, podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu z loňského října způsobila společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná.

Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil.