Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Část poslanců dorazila v krojích. Šafránkové pomáhala kolegyně a asistent

Někteří poslanci dorazili v úterý 27. února na jednání v krojích. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Netradiční podívaná byla v úterý k vidění ve Sněmovně. Část poslanců totiž přišla na jednání v krojích. Už brzy dopoledne se ve Sněmovně objevila v kroji poslankyně SPD Lucie Šafránková. „Obnovujeme tak tradici, kdy poslanci chodili na jednání v krojích,“ řekla iDNES.cz. Do kroje se oblékala hodinu a pomáhala ji kolegyně z klubu a asistent
  13:27aktualizováno  19:55

V kroji byla Šafránková i na tiskovce SPD a i při části odpoledního. jednání Sněmovny.

Poslanci napříč stranami se podle poslankyně opozičního hnutí SPD, která je sama z jižní Moravy, domluvili, že budou v krojích chodit na jednání dolní komory parlamentu jednou ročně, ale nebude to vždy mít pevné datum.

Za koalici ve Sněmovně ke krojům vystoupil předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek a poukázal na návrat ke kořenům.

Řekl, že poslanci neskládali slib sami sobě, své straně, regionu, jinému státu nebo nadnárodnímu útvaru, ale České republice. „A České republice budeme, doufám, pořád sloužit,“ uvedl.

„Z důvodu zranění bych se nedostala do čižem a kroj bez čižem nemůže být,“ litovala šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, že nemohla v kroji také přijít.

Ve sněmovní Dvoraně také v úterý začala výstava pěti desítek ženských, mužských a dětských obřadních a svátečních krojů nově zhotovených podle historických předloh z let 1820 až 1920.

Láska je jen jedna, řekl Bartoš. Manželství je podle SPD výhradně mezi mužem a ženou

Už tento týden (ve středu nebo v pátek) ve Sněmovně také dojde na konečné hlasování o návrhu na změnu občanského zákoníku, která by umožnila uzavírat manželství párům stejného pohlaví.

Šance LGBT+ komunity na manželství pro všechny nejsou podle dosavadního projednávání návrhu velké. Podporovatelé návrhu tak budou usilovat o to, aby prošlo alespoň narovnání všech práv s tím, že by se nově takovému svazku osob stejného pohlaví říkalo partnerství.

„Láska je jen jedna,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš před schůzí Sněmovny.

Diskriminaci LGBT+ lidí odmítla také místopředseda STAN Michaela Šebelová. Poukázala, stejně jako místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová na znění Listiny základních práv a svobod.

„Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech,“ píše se doslova v prvním článku Listiny základních práv a svobod.

„Jsme připraveni to jednomyslně podpořit,“ řekl za TOP 09 místopředseda strany Matěj Ondřej Havel k návrhu na manželství pro všechny.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová řekla, že klub bude mít volné hlasování o pozměňovacích návrzích, přičemž platí, že podporuje narovnání práv, ale většina se kloní k tomu, že manželství je svazek muže a ženy.

„SPD pro tuto novelu ani pro pozměňovací návrhy nebude hlasovat. Děti mají vyrůstat v rodině, kterou tvoří otec a matka. Podporujeme manželství výhradně mezi mužem a ženou,“ řekl poslanec SPD Jan Síla.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!