Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna opětovně podpořila Izrael a mírové jednání, odmítá jakékoli zpochybnění práv

Sněmovna opětovně odmítla jakékoli zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Podpořila mírové jednání mezi Izraelem a Palestinou. Stanovisko ve středu přijala po dvouhodinové debatě v návaznosti na květnový článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka a jeho předchůdců Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), v němž kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Sněmovna věří v to, že toto prohlášení nenarušilo česko-izraelské vztahy.  

Petříček uvedl, že kritizovaný článek „nevybočil z tradic české politiky ve vztahu ke Státu Izrael, ale také k problematice blízkovýchodního mírového procesu“. „Pokud se ohrazujeme proti rizikům jednostranných kroků, pokud hájíme mezinárodní právo jako cestu k řešení sporů, tak také zároveň bráníme bezpečnost a prosperitu Izraele,“ uvedl. Připustil pouze to, že zveřejnění článku mohlo být načasováno lépe. Podle Zaorálka byl článek zopakováním, že řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vytvoření dvou zemí.

Ostatní poslanci se pozastavovali nejen nad načasováním, ale i nad formou a obsahem. Podle místopředsedy evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) by ČR s Izraelem neměla komunikovat přes články v médiích. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byla zvolená forma „katastrofální“. „Ten dopis nebyl dobrý nápad, v podstatě zase nějakým způsobem zpochybnil trvalost a přímočarost české politiky,“ uvedl místopředseda evropského a zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD).

Předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Miloslav Janulík (ANO) uvedl, že článek vybočil z rámce standardních postojů. Podle poslance by bylo lépe „nepoučovat a nerozdávat rady“. „Čím se v lejně více rýpe, tím více lejno zapáchá. A opravdu, pokud chceme udržet dobré vztahy s izraelskou stranou i palestinskou stranou, tak úplně ideální model je, abychom to dál nerozvrtávali, protože nikdo jiný než my tady v tom článku problém nevidí, a to ani izraelská strana,“ uvedl předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

„Poslanecká sněmovna odmítá jakékoliv zpochybňování práva Státu Izrael na existenci a obranu,“ konstatovala dolní komora na návrh svého zahraničního výboru. Shodné stanovisko Sněmovna přijala i loni v říjnu, kdy se postavila proti sílícím projevům antisemitismu.

Usnesení podpořily všechny poslanecké frakce s výjimkou komunistů. Sněmovna rovněž vyjádřila naději, že poslední mírová iniciativa USA vůči Izraeli a Palestině je „konkrétním návrhem, který má potenciál dát blízkovýchodnímu mírovému procesu novou dynamiku, jež povede k obnovení přímých jednání obou stran“. Tuto pasáž kromě KSČM nepodpořili ani Piráti.

Dolní komora také vyjádřila podporu strategickému partnerství mezi ČR a Izraelem, „které je založeno na vzájemném respektu, společných hodnotách a zájmech a jehož cílem je bezpečnost a prosperita obou zemí“. Vyzvala vládu, aby se zasadila o brzké společné jednání s novou izraelskou vládou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se minulý týden dohodl se svým staronovým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, že v pořadí páté společné jednání obou vlád se uskuteční v Praze, jakmile to situace umožní. Česko vede mezivládní rozhovor s Izraelem od roku 2011, země se v jejich organizování střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě.

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!