Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Daňový balíček prošel prvním čtením, Nečas dál hrozí demisí

Česko

  21:38aktualizováno  22:32
PRAHA - Sněmovna v prvním čtení podpořila opakovaně předložený vládní stabilizační balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty.

Petr Nečas a Miroslav Kalousek ve sněmovně foto:  František Vlček, Lidové noviny

Většina rebelujících poslanců ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí, se při hlasování o návrhu na zamítnutí zdrželi, pouze Tomáš Úlehla a Radim Fiala hlasovali aktivně proti zamítnutí. Vláda se současným návrhem zákona spojila i svou důvěru.

ČTĚTE TAKÉ:

Vládní předloha, která mění daňové a jiné zákony kvůli úsporám ve státním rozpočtu, už jednou Sněmovnou prošla. Senát ji ale zamítl a při opakovaném hlasování už ho Sněmovna nepřehlasovala, protože proti balíčku hlasovalo i šest poslanců ODS. Tito poslanci se ale se svojí stranou dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která bude řešit jejich připomínky. Nově předložený balíček podpořili. Poslanec VV Michal Babák ho chtěl vrátit vládě k dopracování.

Nečas: Vláda končí, pokud Sněmovna kdykoliv zamítne daňové změny

Premiér Petr Nečas prohlásil, že jeho vláda podá demisi, pokud Sněmovna v kterémkoliv hlasování, a to i po vrácení Senátem či prezidentem, odmítne balíček daňových změn. Poslanci normu, kterou vláda do Poslanecké sněmovny poslala ve stejném znění už podruhé a spojila s ní žádost o vyslovení důvěry, schválili v prvním čtení. S osudem balíčku Nečas budoucnost svého kabinetu spojil naprosto jednoznačně, když "zjednodušil" výklad české ústavy a explicitně oznámil, že vláda odejde pokud v kterémkoliv z budoucích hlasování změny Sněmovnou neprojdou, a to nejen nyní, ale i po vrácení ze Senátu či z Pražského hradu. Tehdy už kabinet případně bude k prosazení svého záměru potřebovat hlasy 101 zákonodárce.

Premiér Petr Nečas poslance ujistil, že pokud Sněmovna balíček neschválí, podá vláda demisi. Zdůraznil, že bez jeho přijetí není možné splnit fiskální cíl vlády a sestavit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem pod třemi procenty hrubého domácího produktu. "Chci zdůraznit, že návrh státního rozpočtu na rok 2013 bez tohoto konsolidačního balíčku by byl v podstatě neprojednatelný, protože by neodpovídala ta reálná čísla na příjmové a výdajové straně právě schválenému návrhu rozpočtu," konstatoval premiér.

Poslanci o předloze debatovali řadu hodin. Většinou vystupovali zástupci opozice a návrh kritizovali. Vládě vytýkali zvýšení daní, nárůst státního dluhu i pokles ekonomiky. Kritická slova ale pronesli i někteří poslanci ODS. Například podle bývalého předsedy klubu ODS Petra Tluchoře není balíček pravicový a odeesácký, ale levicový a "topácký". "Nic proti tomu, ale nevím, proč bych jako poslanec loajální značce ODS pro něj měl hlasovat," prohlásil s tím, že není připraven hlasovat pro kosmetické změny.

Při hlasování o návrhu na zamítnutí se zdrželi čtyři "rebelové": Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Jan Florián a Petr Tluchoř. Zdržel se i jejich stranický kolega Boris Šťastný, který už dříve dal najevo své výhrady. Jak řekl, zvolil "takové měkké 'ne'." Vládní návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů obsahuje celkem deset změn. V příštím roce mají státu přinést téměř 22 miliard korun, o rok později až 31,3 miliardy korun.

Vládní návrh

Vládní návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů obsahuje celkem deset změn. V příštím roce mají státu přinést téměř 22 miliard korun, o rok později až 31,3 miliardy korun.

Autoři: ,