28. listopadu 2015 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Česko nepotřebuje hysterii. K žalobě proti kvótám se nepřipojí

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Česká republika nepotřebuje jakoukoliv hysterii, podléhání strachu a dělání kroků, které nemají racionální odůvodnění. Premiér Bohuslav Sobotka to uvedl po sobotním mimořádném jednání vlády v souvislosti s bezpečnostními opatřeními zavedenými kvůli teroristickým útokům v Paříži.

Podle Sobotky neexistují informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického útoku nebo nebezpečí na území ČR. Není tak důvod rušit tradiční akce a lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky.

„Jsem velice rád, že dnes vládu jak ministr vnitra, tak ředitelé všech tří zpravodajských služeb a policejní prezident ujistili o tom, že nemáme žádné aktuální informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického nebezpečí nebo útoku na území České republiky,“ konstatoval Sobotka.

Zvýšená bezpečností opatření sice v ČR zůstávají v platnosti, je to však kvůli zhoršené situaci ve Francii či Belgii, nikoliv v Česku.

„Byť nesmíme podcenit vůbec nic, tak to, co si myslím, že rozhodně nepotřebujeme, je jakákoliv hysterie, jakékoliv podléhání strachu tak, abychom dělali kroky, které nemají žádné racionální odůvodnění. Skutečně není žádný důvod, abychom v České republice v příštích týdnech rušili tradiční akce, které souvisejí s tím, že přichází Vánoce,“ řekl předseda vlády.

Doplnil, že kdyby měla policie u konkrétní akce pochybnosti, bude samozřejmě kontaktovat příslušné organizátory.

Ministr vnitra Milan Chovanec dodal, že Česko nemá žádné bezpečnostní problémy v souvislosti s migrací ani žádné navrátilce z bojů za Islámský stát. Podle něj v ČR vrcholila migrační krize v letních měsících, v posledních týdnech policie zadržela 27, 14 a nakonec deset běženců. Kapacita v detenčních zařízeních není naplněna ani z deseti procent.

Česko proti kvótám nepůjde

Premiér navíc uvedl, že Česká republika se nepřipojí k žalobě proti kvótám na přerozdělování uprchlíku. Rozhodla o tom vláda. Česko by tím dle Sobotky poškodilo svou pozici v EU.

„Vláda nadále zastává a bude zastávat stanovisko, že se Česká republika k žalobě nepřipojí,“ uvedl předseda vlády. „Naopak, vidíme v tom rizika z hlediska destrukce pozice, kterou dnes máme v EU,“ doplnil. Podle premiéra by se české vládě hůř bránilo zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků.

O přehodnocení původního vládního stanoviska mluvil v pátek ve Sněmovně Babiš. Podle něj kvóty nefungují a jsou nesmyslné. Česko by se proto mělo připojit ke Slovensku, které žalobu podá. Babišův nápad ještě týž den odmítli jak Sobotka, tak předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Na vládě se to diskutovalo a většina ministrů vyslovila nesouhlas s tímto nápadem,“ dodal dnes Sobotka.

I když se vláda proti kvótám dlouhodobě stavěla, rozhodla se, že proti nim nebude bojovat žalobou. Sobotka tehdy uvedl, že nechce žalobami dále stupňovat napětí v unii. Evropa se kvůli migrační krizi podle něho nesmí rozpadnout. Naopak prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že by se k žalobě Slovenska připojil.Ministři vnitra států Evropské unie v září většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Česko má na jejich základě přijmout několik tisíc uprchlíků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz