Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
19. ledna 2016 17:22, aktualizováno  20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Matka odebrané holčičky v Norsku se musí rozhodnout, jestli chce pomoct

Další český případ v Norsku. Barnevern svěřil pěstounům nemocné miminko před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Další český případ v Norsku. Barnevern svěřil pěstounům nemocné miminko před... | foto: Petiční výbor

PRAHA Česká matka devítiměsíční holčičky, kterou odebrala norská sociální služba Barnevernet, se musí vyjádřit, zda chce pomoc českých úřadů. Novinářům to v úterý řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož je stát připraven matce pomoci. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v pondělí uvedla, že česká matka pomoc odmítla.

Matčina zástupkyně, poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková v úterý řekla, že žena rozhodně pomoc českého státu neodmítá a stojí o ni.

„Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně se dotázal matky té holčičky, která je nyní předmětem sporu v Norsku, zdali si přeje zásah ze strany České republiky, ze strany orgánů České republiky, a matka se musí vyjádřit,“ uvedl Sobotka. Podle něj česká strana „samozřejmě provede intervenci“, pokud bude matčina odpověď kladná.

Míní, že Česká republika je v kauzách odebíraných dětí vůči Norsku jednou z mála skutečně aktivních zemí a využívá všechny diplomatické možnosti.

O možných krocích na pomoc odebraným českým dětem v úterý večer s Chalánkovou na Hradě jednal prezident Miloš Zeman. Podpořil její úsilí o vrácení dětí rodinám.

Vládu v úterý za postup kritizovala senátorka za ANO a šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Podle ní je málo razantní. Podle poslankyně ANO Radky Maxové není možné bez znalosti detailů případu hodnotit, zda vláda koná dostatečně či nedostatečně.

Ministryně práce v pondělí řekla, že brněnský úřad matce nabídl, že s ní či místo ní bude s norskou sociální službou jednat. Dnes Marksová uvedla, že matka se na úřad obrátila v první polovině listopadu, ten s ní začal komunikovat. „A pak jsme ji ještě 30. listopadu vysloveně urgovali, jestli si přeje, aby jednal úřad za ni, ale ona už se neozvala,“ popsala ministryně.

Znovu rodinu podle ní úřad kontaktoval minulý týden poté, co poslankyně Chalánková informace o kauze zveřejnila. „My jsme oslovili maminku, jak máme komunikovat o případu s médii, maminka nám řekla, že si nepřeje, abychom s médii komunikovali, nicméně zároveň sama dala rozhovor do novin,“ podotkla šéfka resortu.

Věří, že matka zájem o to, aby rodinu „český stát oficiálně zastupoval“, projeví. Jinak jsou prý možnosti pomoci minimální.

„Maminka si samozřejmě přeje pomoc českého státu. Ona i její dcera mají české občanství. Děvčátko má současně i norské občanství po otci, tím se nikdy nikdo netajil. Otec s kroky souhlasí,“ řekla Chalánková, kterou matka zmocnila, aby ji zastupovala při jednání s českou stranou. Rodina se obává, že by jí mediální zájem mohl uškodit. Další informace chce zveřejnit případně až po jednání s norskými úřady, dodala poslankyně.

Podle člena petičního výboru na podporu rodin Pavla Hasenkopfa norské úřady odebraly děvčátko rodičům loni kolem 12. listopadu a norská komise 20. listopadu rozhodnutí potvrdila, nabídka od brněnského úřadu přišla o deset dní později.

Devítiměsíční holčička trpí genetickou poruchou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Česká matka a norský otec ji mohou vidět dvakrát týdně na hodinu. Matka Lidovým novinám řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání dítěte tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah.

Podle některých médií a expertů není možné si na případ děvčátka či starší kauzu bratrů Michalákových udělat jasný názor bez znalosti stanoviska druhé strany. Norské úřady se s ohledem na ochranu soukromí dětí nevyjadřují.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...