24. března 2017 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka pozval papeže na návštěvu Česka. ‚Podpořil jsem snahu české diplomacie’

Bohuslav Sobotka a papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a papež František | foto: Martin Ayrer Twitter

ŘÍM Předseda vlády Bohuslav Sobotka v během setkání lídrů 27 zemí Evropské unie s papežem Františkem pozval hlavu katolické církve do České republiky. Sobotka to řekl novinářům po audienci u papeže. Návštěva by se mohla uskutečnit v červnu, kdy se bude konat pieta k 75. výročí vypálení obce Lidice nacisty, na kterou již papeže pozval prezident Miloš Zeman.

„Znovu jsem papeže pozval k návštěvě České republiky. Podpořil jsem tak snahu české diplomacie, která dlouhodobě usiluje o to, aby Českou republiku navštívil,“ uvedl premiér. Pozvánku do Vatikánu již v polovině ledna odeslal Pražský hrad. Týkala se pietního aktu, kterým se letos v červnu bude připomínat výročí vypálení Lidic. „Byl by to dobrý signál. Pozvání tu je, jak ze strany prezidenta, tak ze strany předsedy vlády,“ dodal Sobotka.

Prezident Zeman zval papeže do České republiky již několikrát. V dubnu 2015 po přijetí ve Vatikánu Zeman uvedl, že František přijal pozvání k návštěvě České republiky a Velehradu „v blízké budoucnosti“.

Bohuslav Sobotka a papež František
Papež František s předsedou Evropského parlamentu Antonio Tajaninem

Své pozvání český prezident zopakoval loni v září prostřednictvím šéfa vatikánské diplomacie kardinála Pietra Parolina, se kterým se setkal na schůzi Valného shromáždění OSN v New Yorku, i v prosinci, když papeži poslal blahopřejný telegram k 80. narozeninám.

Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Františkův předchůdce Benedikt XVI. Přijel v září 2009 a sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi, ve středočeském městě uctil památku svatého Václava. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz