15. července 2016 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebudu už kandidovat, prohlásila Nytrová. Za slova o homosexuálech se neomluví

Poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová. | foto: ČTK

PRAHA Premiér a šéf vládní ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval poslankyni své strany Pavlínu Nytrovou, aby se za své „nemístné a urážlivé výroky“ o homosexuálech omluvila. Politička se podle vlastních slov omlouvat nechystá a kandidovat za ČSSD ve volbách nebude.

Premiér to v pátek uvedl po schůzce s Nytrovou v tiskové zprávě. Poslankyně ve středu v debatě o novele o registrovaném partnerství řekla mimo jiné to, že se homosexuálové budou snažit legalizovat sex s dětmi.

„Požádal jsem poslankyni Nytrovou, aby se omluvila za nemístné a urážlivé výroky, kterých se dopustila během svého vystoupení v Poslanecké sněmovně. Zdůraznil jsem jí, že jakékoliv šíření netolerance a nenávisti vůči sexuálním minoritám je v rozporu s hodnotami a programem sociální demokracie,“ uvedl Sobotka. Připomněl, že sociální demokracie patřila mezi strany, které zákon o registrovaném partnerství podpořily.

Podle serveru iDnes.cz se Nytrová za výroky omluvit nehodlá. „Nebudu se omlouvat,“ řekla po schůzce se Sobotkou a nebude ani kandidovat příští rok ve volbách za ČSSD.

Homosexuálové podle Nytrové

Norma začala platit od července 2006. Sněmovna debatovala o novele, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Předlohu připravila skupina poslanců všech stran kromě lidovců už v roce 2014. Podobný návrh předložili už zákonodárci předchozí Sněmovny. Kvůli pádu tehdejší Nečasovy vlády se ale nestihl projednat.

Nytrová v debatě řekla mimo jiné to, že homosexuálové jsou většinou promiskuitní, mají nadprůměrný sklon k alkoholu a je u nich vyšší míra duševních poruch. V Českém rozhlase pak prohlásila, že homosexuální lobby podniká postupné kroky, aby nastolila nadvládu nad heterosexuální skupinou.

„Pokud by paní poslankyně v tomto způsobu argumentace pokračovala i v budoucnosti, bylo by to neslučitelné s její jakoukoliv kandidaturou za ČSSD,“ uvedl dříve Sobotka.

Od výroků poslankyně ČSSD se distancovali nejen politici sociální demokracie, ale i jiných stran. Podle místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by Nytrová s takovými názory „měla přestoupit do jiné strany“.

Podobnou novelu jako poslanci sepsal také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), a to právě kvůli průtahům kolem normy ve Sněmovně. Návrh změn zákona o registrovaném partnerství by měla brzy projednávat vláda.

  • Server Lidovky.cz se snažil získat s političkou rozhovor. Nejprve telefon zvedla, ihned ale zavěsila. V sms zprávě k nabídce rozhovoru poté napsala, že svolí jen za podmínky, že bude písemně. Redakce tak nemohla na odpovědi poslankyně Nytrové reagovat či se doptávat na další podrobnosti.
  • To se týkalo například otázky, jaký má názor na gaye a lesby. „Homosexuálové jsou členové naší společnosti,“ odpověděla bez dalšího sociálně-demokratická politička. Na kolik jsou podle jejího názoru rovnocennými členy jako heterosexuálové, už ale není jasné. Dotaz, co přesně měla na mysli vyjádřením, že se „homosexuálové budou snažit zrealizovat sex s dětmi“, ale odmítla s tím, že bylo vytržené z kontextu.
  • „Je to jen snaha vyvolat dojem, že jsem proti homosexuálům a nabízí prostor ke spekulacím a neadekvátním útokům na mou osobu,“ napsala poslankyně.
  • A když server Lidovky.cz požádal o konkrétní zdroje, o které své vysvětlení opírá, připojila poslankyně - která odpovědi připravovala několik hodin doma - výčet literatury a odkazů.
  • Pro týdeník Respekt dále poslankyně uvedla, že „homosexuálové o sobě už otevřeně říkají, že jsou i pedofilové“. Jaký byl zdroj takového tvrzení? „Anonymně to přiznávají v různých studiích, vyjádřeních a v různých zemích,“ napsala opět nekonkrétní odpověď Nytrová. Osobně s takovým člověkem prý nemluvila. Ještě však dodala, že „pedofilie je u homosexuálního muže 11krát vyšší než u muže heterosexuálního“.Na poslední otázku, zdali - zpětně viděno - by svá slova mírnila či má v plánu se za ně omluvit, uvedla jednoznačně: „Za každým slovem, které jsem řekla, si stojím.“
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!