15. září 2016 8:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotkův spojenec Turek: Reformu policie spustil ministr vnitra Chovanec. Ze strachu ze Šlachty

Milan Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Verze ministra vnitra Milana Chovance o policejní reorganizaci a rozprášení protimafiánské jednotky Roberta Šlachty dostala další trhlinu.

„Odmítám, aby politici nařizovali policii, jak má řešit svoji strukturu,“ obhajoval policejní šachy Chovanec ještě v červnu. Již minulý týden jeho slova zpochybnil bývalý detektiv protimafiánské policie Jiří Komárek. Uvedl, že k reorganizaci dal pokyn sám ministr Chovanec. Podlehl prý obavám z tehdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů LN ze sněmovní vyšetřovací komise Komárek vypovídal na základě informací od Radima Turka, bývalého poslance sociální demokracie v letech 1996 až 2006, který byl Chovancovým poradcem – podle svých slov v této funkci skončil loni v prosinci. Zná i současného premiéra, ještě z dob působení v Mladých sociálních demokratech. Podle dvou sociálních demokratů, kteří si nepřáli být jmenováni, patří mezi nejbližší premiérovy spojence.

Pikantní proto je, že s žádostí o schůzku se na Komárka obrátil právě Turek. A to krátce po Komárkově vystoupení v České televizi, kde koncem června poprvé promluvil o účelově připravené reorganizaci a nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“.

Choulostivá zpráva, tedy že k reorganizaci dal pokyn ministr Chovanec kvůli tzv. šlachtofobii, a nikoli policejní šéf Tuhý, zazněla na osobním setkání Turka s Komárkem. A podle informací LN pořídila policie z tohoto „rande“ záznam.

Turek ale svoji roli bagatelizuje. „Jsem opravdu velice zklamán, že jsem zřejmě posloužil jako předmět policejní provokace. Vždy, když jsem se někde v restauraci nebo baru, tedy na veřejném místě, sešel s pracovníky policie, jsem k tomu přistupoval tak, že jde o osobní přátelské setkání,“ napsal LN Turek.

Nezvyklou schůzku nechtěl rozebírat ani Chovanec. „Pan ministr zásadně nekomentuje údajné výroky, u nichž si nemůže ověřit, kdo, kdy a jak je údajně pronesl. A už vůbec ne pro noviny oligarchy Babiše,“ reagovala Lucie Nováková, ředitelka tiskového odboru.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.