Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Šlachtova zpráva: Sněmovní komise se začíná orientovat

  9:35
Před sněmovní vyšetřovací komisí, jež se zabývá okolnostmi policejní reorganizace, vypovídal policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a detektiv Jiří Komárek. Ten poslancům vysvětlil detaily, za jakých okolností byly pořízeny odposlechy, kdo na nich hovoří a v jaké situaci se odehrály.

Poslanec ODS a šéf vyšetřovací komise Pavel Blažek (vpravo). V pozadí stojí bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. foto:  František Vlček, MAFRA

Soubor různých odposlechů. Především takový obsah skrývá takzvaná Šlachtova zpráva. Nastínilo to ve čtvrtek 18. srpna druhé slyšení před sněmovní vyšetřovací komisí, která se zabývá okolnostmi policejní reorganizace. Ve sněmovně vypovídali bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek, který před časem obvinil šéfa policie Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“, pak sám policejní prezident a jeho náměstek Zdeněk Laube.

Tajemný dokument, který komise dostala od olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana, je od července ve sněmovním trezoru. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) se brání, aby se dokumentům pojmenovaným po bývalém řediteli protimafiánského útvaru říkalo Šlachtova zpráva. Podle něho jde jen o jednotlivé materiály: „Je to soubor dokumentů z různých policejních spisů, které dával dohromady z větší části pan Jiří Komárek. Proto je nezbytné, aby zazněl komentář, co v daných odposleších je. O tom se vedla nejpodstatnější část výslechu.“

Několik trestních kauz

První před komisí vypovídal právě Komárek. Jméno tohoto policejního důstojníka nebylo širší veřejnosti až do června známo. Tehdy osočil z „brutálního úniku informací“ přímo policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Zatím se nepotvrdilo, co tím přesně mínil. Komárkův výslech trval čtyři hodiny, zdaleka prý však neskončil. Vzhledem k časové tísni předstoupí 8. září před poslance znovu.

Bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek k obsahu „Šlachtovy zprávy“ uvedl, že jde o informace z několika trestních kauz, které shromažďoval více let

Podle zjištění LN hovořil o nedávném sloučení protikorupční a protimafiánské jednotky v Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). O detailech svého vystoupení Komárek mluvit nechtěl. K obsahu „Šlachtovy zprávy“ uvedl, že jde o informace z několika trestních kauz, které shromažďoval více let.

Předseda vyšetřovací komise Blažek následně dodal, že část odposlechů zachycených ve zprávě pochází z kauzy Vidkun. V ní uvázli náměstek krajské kriminálky Karel Kadlec, jeho podřízený Radek Petrůj, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil a vlivný hanácký podnikatel Ivan Kyselý. Jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí úřední osoby, uplácení či přijímání úplatku.

Význam Komárkova svědectví potvrdil předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek: „Určitě nás to posunulo. Chtěl bych panu Komárkovi poděkovat za maximální věcnost.“ Vysekl mu rovněž poklonu: „Měl jste to v hlavě naprosto přesně sesumírované. Pokud jde o kvalitu výslechu, mám z toho dobrý dojem.“

Otázka zveřejnění

Blažek dále zdůraznil, v čem konkrétně jim detektiv pomohl zorientovat se. Šlo zejména o detaily, za jakých okolností byly pořízeny odposlechy, kdo na nich hovoří a v jaké situaci se odehrály. Ze samotných vět v odposleších totiž podle Blažka není zřejmé, co znamenají.

Část debat se při jednání točila také kolem toho, zda by se Šlachtova zpráva neměla zveřejnit. Předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS) tvrdil, že by se takovému kroku nebránil, dodal však, že by mohly nastat problémy v živých kauzách.

Detektiv Komárek po výslechu nedával najevo žádné emoce. Jedinou grimasu učinil, když předseda komise vysvětloval, z jakých důvodů by svědek mohl odepřít komisi výpověď – například kvůli hrozbě, že by svou výpovědí přivodil sobě nebo blízkým trestní stíhání. Blažek uvedl, že pochybuje, že by někdo vzhledem k vysokým postům svědků pro tento důvod odmítl výpověď. Na Komárkově tváři tato slova vyvolala úsměv a povytažení obočí. „V tu chvíli by takový člověk musel odejít z funkce. Z toho důvodu nepředpokládám, že by někdo nechtěl vypovídat,“ sdělil Blažek.

Část debat se při jednání točila také kolem toho, zda by se Šlachtova zpráva neměla zveřejnit. Předseda Blažek tvrdil, že by se takovému kroku nebránil, dodal však, že by mohly nastat problémy v živých kauzách. „Sám bych byl nejraději, kdyby Šlachtova zpráva zveřejněna byla, protože nejhorší je, když se tu a tam objevují nějaké její kousky a je z toho málem pohádková, tajuplná záležitost. Jsem poslední, kdo by chtěl kazit práci orgánů činných v trestním řízení tím, že bychom zveřejnili živé kauzy,“ pronesl nejdříve poslanec ODS.

Znechucení

Se zveřejněním by však podle něho musel souhlasit olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Pan doktor Ištvan byl zproštěn mlčenlivosti pouze pro naše zasedání. To znamená, že ani nemůžeme rozhodnout, zda zpráva má být zveřejněna. Doktor Ištvan výslovně řekl, že si nepřeje, aby byla zveřejněna. Důvod je jednoduchý – Šlachtova zpráva se týká živých kauz. Chápu zájem veřejnosti o Šlachtovu zprávu, nicméně zveřejnění Šlachtovy zprávy není možné a rozhodně to není možné bez souhlasu orgánů činných v trestním řízení. Ten v tuto chvíli nemáme,“ doplnil Blažek.

Pro zveřejnění zprávy byl i Bohuslav Chalupa (ANO), další člen vyšetřovací komise. „Budu chtít, aby se Šlachtova zpráva poskytla veřejnosti. Tedy pokud její autor pan Šlachta neoznačí zprávu nebo její část za utajenou. Měla by být odtajněna, protože se množí fabulace. Komise se vyviní, že vynáší informace, a občan má za své daně právo o tom vědět. Komise se nemůže stavět do pozice exkluzivního majitele informací, které nejsou ze zákona utajeny,“ řekl Chalupa. Navzdory tomu nakonec poslanci tento záměr v hlasování odmítli.

Jsem znechucen z toho, co se občas v této zemi děje, popsal své dojmy po přečtení citlivých dokumentů člen vyšetřovací komise Bohuslav Chalupa (ANO)

Poslanec Chalupa se se Šlachtovými poznatky seznámil ve středu 17. srpna. „Jaký mám pocit? Jsem znechucen. Znechucen z toho, co se občas v této zemi děje,“ popsal své dojmy po přečtení citlivých dokumentů.

Komise bude opět jednat koncem srpna. Očekává se výslech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové a náměstka olomouckého vrchního státního zástupce Pavla Komára. Předseda komise Blažek po Tuhého výslechu bez vysvětlení sdělil, že si komise navíc pozve na 5. září i hradního kancléře Vratislava Mynáře. Pozváni budou i ministři Andrej Babiš (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD).

„Bych byl rád, kdyby se v tom neshledávala žádná senzace. Ale myslím si, že bude i v prospěch pana Mynáře, když nám tady některé věci řekne, protože by se zase mohly objevovat nějaké spekulace, a to není v našem zájmu,“ uvedl Blažek ke kancléřově předvolání.

Kauza Tuhý není mrtvá

Policejní prezident Tomáš Tuhý si ve čtvrtek 18. srpna poprvé vyzkoušel, jak vypadá výslech před poslaneckou vyšetřovací komisí. „Nemohu hovořit o obsahu podání. Předmětem byla nejen reorganizační změna, ale i další okolnosti. Oceňuji konstruktivní přístup vyšetřovací komise, otázek bylo velké množství,“ sdělil novinářům po více než čtyřhodinovém výslechu.

Trval na svém, že sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru bylo důvodné, a pochvaloval si fungování nové Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Nebudu sdělovat, na co jsem byl dotazován. Opakuji, že já ani nikdo z mých blízkých není do této záležitosti zakomponován,“ dodal Tuhý.

SIM karta

Komise zkoumá důvody a okolnosti policejní reorganizace, nicméně šéf policie se ocitá v centru pozornosti i kvůli jednomu konkrétnímu případu. V červnu ho bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek osočil z „brutálního úniku informací“.

Jak už LN informovaly, v Tuhého rodině se v minulosti ocitl mobilní telefon se zajímavým příběhem, jímž se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Jde o únik informace o chystané razii ve společnosti Tesco SW. Jeden z jejích manažerů – David Tesařík – obdržel varovnou SMS. Tesařík popírá, že by SMS dostal, inspektoři ale zjistili, že den před razií mu kdosi z německé SIM karty skutečně zaslal upozornění, že si mají přijít pro jeho otce, majitele firmy.

Jak se případ týká Tuhého? Varovná zpráva přišla z německého čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčové zjištění. SIM karta s koncovkou „015“ se totiž v průběhu času ocitla ve stejném telefonu, do nějž byla vložena i telefonní karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta. V březnu GIBS případ uzavřela s tím, že ačkoli je nepochybné, že se skupina chovala se znalostí policejních postupů a konspirativně, obvinit konkrétní osobu na základě získaných důkazů nelze.

Znovuotevření případu

Ve čtvrtek 18. srpna však deník Právo s odkazem na dva důvěryhodné zdroje uvedl, že případ by se měl v nejbližší době znovu otevřít. „Teď se bude ještě zjišťovat například to, kdo ten konkrétní přístroj koupil a jak se s ním manipulovalo,“ řekl Právu zdroj. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ani GIBS nechtěly případný posun komentovat.

Dotaz na podezřelý telefon a SIM karty ve čtvrtek 18. srpna Tuhý označil za nesmysl. Na otázku, co říká na slova exšéfa ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiřího Komárka o úniku informací, uvedl, že se bránil podáním trestního oznámení. Včera se ho zastal i předseda komise Pavel Blažek, který uvedl, že nemá pocit, že by Tuhý neuměl vysvětlit nejasnosti kolem telefonu a SIM karet.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!