Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plán SOCDEM: stejná minimální mzda i daňový základ v celé EU

Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci Sociální demokracie (23. května 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Sociální demokracie (SOCDEM) varovala před současným stavem státních financí i před neschopností vlády najít řešení při bytové krizi. V Evropském parlamentu by její kandidáti chtěli řešit jednotné mzdy, jednotné daně nebo rozšíření Evropské unie o země takzvaného západního Balkánu.
  13:13

Sociální demokracie svolala tiskovou konferenci k evropským volbám. Valnou část obsahu však Lubomír Zaorálek, lídr kandidátky SOCDEM do evropských voleb, věnoval kritice stávající tuzemské vládní koalice. Kritizoval rétoriku koalice SPOLU – tvrdil o ní, že rozděluje společnost a že hrozí podobný scénář jako na Slovensku, kde došlo k pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica.

Zaorálek také tvrdil, že ODS se nezachovala prozápadně, když za minulé vlády umožnila spolu s hnutím ANO zrušení superhrubé mzdy. „To byste na celém Západě nikde nenašli,“ kritizoval.

„Vláda podporuje stagnující ekonomiku založené na levné práci,“ vyčítal dále Zaorálek. Recept na změnu vidí například v zavedení takzvané bankovní sektorové daně, kterou podle Zaorálka už zavedlo třeba Německo nebo Francie.

Tématem tiskové konference v Lidovém domě byla i bytová krize. Zaorálek kritizoval návrhy Pirátů, jimi předložený návrh zákona na zřízení poradenských center přirovnal bývalý ministr zahraničí k padesátým letům minulého století a k vládě KSČ. „To je plán, který už v této zemi jednou byl. Měli ho komunisté v padesátých letech,“ varoval.

Ohledně plánů SOCDEM do nadcházejících evropských voleb mluvil na tiskové konferenci Vladimír Špidla. „Před Evropou stojí několik výzev. První výzva je geopolitická, protože se zcela jistě začíná vytvářet koncert velmocí,“ naráží Špidla na poměry podobné Evropě na začátku 19. století.

Další výzva je podle Špidly spíše socioekonomického rázu. „Zcela jistě se společnost rozděluje,“ varoval bývalý premiér. „Úloha Unie je omezovat tento sociální rozpad,“ myslí si.

Společná minimální mzda, společný minimální příjem a společný daňový základ. To je podle Špidly základní recept na zastavení nespravedlivého rozdělování společnosti.

Jste pro zavedení společné minimální mzdy v EU?

celkem hlasů: 571

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 30. května 2024. Anketa je uzavřena.

Rozhodně ne299
Rozhodně ano240
Spíše ano15
Spíše ne10
Nevím7

Špidla hovořil krátce i o možném rozšíření Evropské unie. Zmínil při tom především státy takzvaného západního Balkánu, což obvykle označuje státy jako Srbsko, Černá Hora nebo Severní Makedonie. „Západní Balkán si zaslouží v každém případě, aby do Unie vstoupil, a to bude samozřejmě vyžadovat intenzivní práci,“ tvrdí Špidla.

Autor: