Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud: Dalík chtěl uplácet Kořistku

Česko

OLOMOUC Stalo se, co málokdo čekal. Vrchní soud v Olomouci uvěřil exposlanci Unie svobody Zdeňku Kořistkovi, že mu lobbisté Marek Dalík a Jan Večerek nabídli před čtyřmi lety úplatek.

Za deset milionů korun a za post velvyslance v Bulharsku měl prý tehdy Kořistka během hlasování potopit Grossovu vládu. Dalík i Večerek pokus o úplatek popřeli a Kořistku žalovali. Podle staršího verdiktu se měl Kořistka za svá slova omluvit a zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. „Je to poprvé, co jsem viděl, že justice je schopna zastat se pravdy,“ řekl včera Kořistka.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Dalík ani Večerek se k žádnému soudnímu jednání nedostavili. Omlouvali se „pracovním vytížením“. Večerkův advokát Stanislav Devátý včera po prohraném procesu řekl, že oba jistě zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. „Soud uvěřil výpovědi pana Kořistky. To je všechno. V případu jde o tvrzení proti tvrzení. A tady se těžko argumentuje,“ řekl Devátý.

Počátek všeho se odehrál před čtyřmi lety v červenci, kdy Večerek s Dalíkem měli v ostravské kavárně nabídnout Zdeňku Kořistkovi deset milionů korun a post velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Oba muži dodnes tvrdí, že žádnou takovou nabídku Kořistkovi neučinili. Názor Vrchního soudu v Olomouci je však opačný. Soudce Jan Zavrtálek včera konstatoval, že nabídka Kořistkovi padla. Podle soudu to potvrzují výpovědi jak Kořistkovy manželky, tak například novinářů Hany Čápové a Jaroslava Spurného, kteří s aktéry kauzy později mluvili.

Rozsudek Vrchního soudu v Olomouci zřejmě ovlivní i spor Zdeňka Kořistky s ODS. Strana Kořistku zažalovala z obdobných důvodů jako Dalík s Večerkem. Městský soud v Praze jí už přiřkl odškodné ve výši sto tisíc korun. Kořistka se proti rozsudku odvolal. „Věřím, že i u tohoto sporu se má šance na úspěch po dnešním verdiktu velice zvyšuje,“ prohlásil Kořistka. Včerejší rozhodnutí soudu označil za první krok, kterým chce očistit své jméno.

Už předtím si totiž spočítal, že dosavadní soudní spory jej mohou stát nejméně 750 tisíc korun. To už po včerejšku není pravda. Soud nechal na Večerkovi a Dalíkovi, aby zaplatili soudní náklady. Ty se šplhají do desetitisíců.

Přitom z prvního stání u Krajského soudu v Ostravě vyšli předloni Večerek s Dalíkem vítězně, a naopak Kořistka byl poraženým. Měl se oběma omluvit, a ještě každému zaplatit patnáct tisíc korun.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...