Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud: Kaplického 'blob' neměl vyhrát. Knihovna zaplatí odškodné

Vizualizace blobu na Letné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace blobu na Letné | foto: Future Systems

PRAHA Změny v soutěži na stavbu nové Národní knihovny, které umožnily vítězství "blobu" Jana Kaplického, poškodily studio HŠH. Rozhodl o tom soud a knihovně uložil zaplatit ateliéru skoro 1,3 milionu korun.

Architektonikcé studio HŠH se na soud obrátilo již před pěti lety, když po vyhlášení výsledků (původně skončilo na třetím místě) neuspělo se stížností u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl žalobě v plném rozsahu. Knihovna tak musí zaplatit rozdíl mezi druhou a třetí cenou činící 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu korun). Rozsudek zatím není pravomocný, instituce se proti němu zřejmě odvolá.

ČTĚTE TAKÉ:


"Je to úspěch. Prokázalo se, že české soudy dokáží poskytnout ochranu osobám, které jsou přesvědčeny, že došlo k poškození předpisů nebo podmínek soutěže," komentoval verdikt soudu advokát studia HŠH Ivan Chytil. Podle něj knihovna kromě rozdílu bude muset vyplatit zákonný úrok. "Národní knihovnu to v tuto chvíli stálo tři miliony korun," vypočítává.

Národní knihovna o dalším postupu včetně případného odvolání rozhodne až poté, co obdrží jeho písemné odůvodnění, reagovala ředitelka odboru komunikace knihovny Irena Maňáková. Podle ní soud totiž své dnešní rozhodnutí po právní stránce dostatečně neodůvodnil a odkázal účastníky sporu až na jeho písemné vyhotovení.

O co jde? Podle soudu rozhodla porota ve prospěch Kaplického projektu v rozporu s pravidly soutěže. Totiž: tehdejší ředitel knihovny Vlastimil Ježek během prvního kola inicioval změnu, díky níž mohly národní konzervační fondy být umístěny do podzemní. A právě to stavbě Kaplického ateliéru Future Systems otevřelo cestu k vítězství.    

Případ má ještě jednu zajímavou okolnost. Jak upozornily Lidové noviny, ateliér Future Systems dostal 160 tisíc eur (zhruba 4 miliony korun) za vítězství teprve v letošním květnu: knihovna se po náhlé smrti Kaplického v lednu 2009 dohadovala, kdo má na odměnu nárok, a další účastníci soutěže zpochybňovali její regulérnost. Rozhodnutí je ale podle Chytila sporné.  "Je otázkou, zda už to nebyl promlčený nárok, moji klienti cenu obdrželi již v roce 2007," upozorňuje.   

Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Rozvířil ale celospolečenskou diskusi.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...