3. října 2019 13:15, aktualizováno  14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud poslal rappera Lea Beránka na šest let za mříže za napadání lidí včetně invalidy

Leo Beránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leo Beránek | foto: Facebook

PRAHA Soud poslal amatérského thaiboxera a rappera Lea Beránka na šest let do vězení za napadení několika lidí včetně invalidního muže. Beránkovi přitížilo, že kvůli podobnému skutku byl v minulosti odsouzen. Za těžké ublížení na zdraví, vyhrožování se zbraní a opakované výtržnictví mu hrozilo pět až 12 let za mřížemi.

Čtvrteční verdikt není pravomocný, muž vinu popírá a odvolal se. Dva body obžaloby zcela odmítl a k dalšímu uvedl, že bránil dívku, kterou napadl agresivní drogový dealer.

„Soud chce obžalovanému říct, aby si uvědomil, že nežije ve virtuálním světě akčních filmů, a aby se začal chovat alespoň trochu zodpovědně,“ uvedla při odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu pražského městského soudu Veronika Cukerová.

První útok se stal 1. května 2018 v centru Prahy před klubem Ateliér, kde Beránek do rána popíjel s přáteli. Poté jiného muže nejprve opakovaně udeřil do hlavy, a když se jeho sok snažil vstát z pokleku, útočník ho nakopl do obličeje tak, že muž okamžitě ztratil vědomí a spadl na dlažbu. Incident, při němž Beránek protivníkovi způsobil otevřenou zlomeninu čelisti a otřes mozku, zachytily uliční kamery. Podle Beránka byl kop automatickou reakcí naučenou z thajského boxu, kterou nedokázal zastavit.

Obžalovaný tvrdí, že rvačku vyprovokoval sám napadený, a to tím, že zaútočil nejprve na dalšího hosta a poté na dívku, která se do konfliktu vložila. Nebezpečný kop byl podle Beránka automatickou reakcí naučenou z thajského boxu, kterou nedokázal ovládnout, a zranění tak prý nezpůsobil úmyslně. Soudkyně mu však neuvěřila. Podotkla, že sportovci jsou při řádném tréninku jistě vedeni k tomu, aby zvládli prováděnou sestavu zastavit. Dále uvedla, že útok měl razanci odpovídající knockoutování protivníka.

Druhý útok se podle rozsudku odehrál o pět dní později v parku v pražské Lhotce. Beránek tam údajně nejprve srazil z lavičky svého vrstevníka, který chodí o berlích. Poté prý zbil teleskopickým obuškem mladíka, který se napadeného zastal, a dalšímu ze zastánců hrozil, že mu zastřelí psa. Na zvíře při tom mířil střelnou zbraní a cvakal spouští, avšak výstřel z pistole nevyšel.

Beránek tuto část obžaloby označil za past, kterou na něj nachystali dealeři a uživatelé drog. Podle něj se totiž báli, že je udá za to, že mu o několik dní dříve dali nekvalitní pervitin. Připustil, že do parku přijel se svým kamarádem a třemi jeho známými, odmítl ale, že by byl ozbrojený a že by někoho napadl. Prý se s přítomnými jen pohádal.

Devětadvacetiletý muž je od svého zadržení přes rok ve vazbě. Ve čtvrteční závěrečné řeči mimo jiné uvedl, že policie je proti němu zaujatá. „Jsem veřejně známá osoba a média se v minulosti postarala o mou nechvalnou reklamu, jak to média umí,“ prohlásil.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.