Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potrestal vraždu seniora 16 lety. Muž chtěl zakrýt stopy výbuchem plynu

Spravedlnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spravedlnost. | foto: Shutterstock

Ústecký krajský soud poslal Roberta Tremela za vraždu seniora z ústeckého sídliště Dobětice a za pokus o obecné ohrožení na 16 let do vězení. Muž, který byl v minulosti opakovaně odsouzen za podvody, chtěl podle soudu zakrýt stopy výbuchem plynu.

 Z činu byl původně obžalován bývalý partner dcery oběti, ve vazbě strávil téměř rok a půl. Na konci loňského roku ale kriminalisté obvinili Tremela, jehož DNA se našla za nehty oběti. Policii pomohla k odhalení pachatele celostátní databáze vzorků, kterou vede kriminalistický ústav.

Senior byl zavražděn v únoru 2013 ve svém bytě v panelovém domě na sídlišti Dobětice. Tremel se k vraždě přiznal, tvrdil ale, že muže zabil po předchozí hádce v afektu. Znalci našli na těle zavražděného podlitiny a dvě desítky bodných ran.

DNA odhalila pravého vraha

Po vraždě ucpal podle soudu Tremel digestoř a pustil plyn. Výbuch plynu, který mohl mít fatální následky, nenastal jen náhodou. „Podle znalce z technického ústavu požární ochrany případný výbuch mohl vést k veliké katastrofě, mohlo dojít k fatálním následkům, a to jak na hmotném majetku, tak zejména na lidských životech a lidském zdraví,“ řekla předsedkyně senátu Jana Kurešová. 

Tremel odmítl, že by chtěl srovnat dům se zemí, prý ani neucpal digestoř hadry. Na nich ale kriminalisté našli jeho pachové stopy. Z bytu oběti odnesl jak vražednou zbraň, tak pistoli s náboji.

Rok a půl vazby nesprávnému

Obžalobě z vraždy původně čelil partner seniorovy dcery, rok a půl byl ve vazbě a opakovaně stál před soudem. Krátce před vynesením rozsudku odhalila databáze DNA Tremela.

Kurešová, která byla předsedkyní senátu už v první kauze, kdy stál před soudem nevinný muž, takový případ nepamatuje. „Nikdy se mi to nestalo a pokud vím, tak ani kolegům se taková situace nepřihodila a doufám, že už nepřihodí,“ dodala Kurešová.

Žalobce v tomto případě disponoval jen nepřímými důkazy, třeba pachovými stopami na sporáku. Že by v první kauze někdo pochybil, Kurešová odmítá. „V takovýchto případech je důkazních prostředků poměrně málo. Málokdy se najde svědek, který vám může přímo říct, jak ten násilný skutek probíhal. 

V tomto případě nepřímé důkazy existovaly, podezření, že pachatelem byl původně stíhaný, reálně existovalo. A shledal jej nejen krajský soud, ale i soudy, které braly obžalovaného do vazby. A také vrchní soud, který rozhodoval o stížnosti obžalovaného o vazbě,“ řekla Kurešová.

Svědek vrahem

Kriminalisté na Tremela při vyšetřování vraždy narazili, byl ale jen v postavení svědka. Na to, že by mohl být pachatelem, přišli zčásti náhodou. Původně ho obvinili z podvodu a odebrali mu DNA. Vzorek poslali do databáze. A v tomto případě jim vyšla shoda se vzorkem zajištěným za nehty oběti z Dobětic. Tremel se přiznal až poté, co ho kriminalisté konfrontovali s nálezem DNA.

Trest, který vynesl krajský soud, je souhrnný. Soud do něj započítal i tresty, které Tremel dostal dříve za podvody. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně i Tremelova advokátka si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...