Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soud projednává kauzu nelegální výroby cigaret na Kroměřížsku

Česko

  13:52
PRAHA - Výpověďmi svědků ve čtvrtek pokračovalo u zlínského krajského soudu projednávání případu nelegální výroby cigaret v bývalé školce v Chropyni na Kroměřížsku.Obžalobě čelí čtyři muži a jedna žena, většině z nich hrozí až desetileté vězení.

Cigaretové nedopalky (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Státní zástupkyně vyčíslila škodu způsobenou státu na spotřební dani na více než 1,5 milionu korun a na DPH přes 500.000 korun. Podle spisu se však obžalovaní připravovali na výrobu většího množství cigaret, kdy by hrozil daňový únik až 51 milionů korun. Obžalovaní vinu popírají. Hájí se mimo jiné tím, že nešlo o výrobky podléhající spotřební dani a nikomu prý nenabízeli cigarety k prodeji.

Nelegální podnikání podle obžaloby zahájili Zdeněk Menšík a Vojtěch Koutný, který bývalou školku vlastní. Menšík uvedl, že hodlali vyrábět malé série cigaret s logem konkrétních restaurací a podniků, které by od nich výrobky kupovaly. S přispěním dalšího obžalovaného, Jiřího Loučky, sehnali starší výrobní a balicí linku, použitelná však byla jen ta balicí. Po renovaci ji potřebovali vyzkoušet při plné zátěži, koupili proto zhruba 600.000 cigaretových dutinek s filtrem.

Cigaretové nedopalky (ilustrační foto)
Kouření (ilustrační foto).

Podle odborníka z firmy, která stroj opravovala, byla linka schopna v ideálních podmínkách zabalit až 200 krabiček cigaret za minutu. Faktura za renovaci linky na částku 500.000 byla podle něj vystavena na firmu Star distribution a podepsaná Loučkou. O opravu stroje se však prý zajímali i Koutný s Menšíkem. „Pan Menšík u nás byl před dokončením opravy. Nabyl jsem dojmu, že vystupuje za Star distribution,“ uvedl svědek.

U soudu vypovídala i žena, která si prý v Kroměříži od Menšíka cigarety koupila. Za krabičku platila kolem 40 korun, cigarety však podle ní nebyly kvalitní. Uvedla, že Menšík jí nabídl, že pokud bude mít zájem o lepší cigarety s kolkem, mohou se telefonicky domluvit. „Domluva zněla, že když mu budu volat, nebudu mluvit o cigaretách, ale o dlažbě,“ uvedla žena.

Obžalovaní podle spisu od konce roku 2016 do března 2017 zabalili přes 550.000 cigaret, a to do krabiček opatřených ochrannými známkami a nápisy Marlboro. Následně je vkládali do celofánového obalu a kartonů. Vyrobili a předali dalším lidem ke spotřebě nelegální padělky, které nebyly zdaněny spotřební daní, zneužili také ochrannou známku, tvrdí obžaloba.

Kriminalisté s celníky dále dospěli k závěru, že dva z obžalovaných připravovali výrobu a následný prodej dalších asi 20 milionů kusů nezdaněných cigaret. Oslovovali společnosti z České republiky i ze zahraničí ve snaze pořídit si výrobní linku na cigarety. Postupně si obstarávali materiál potřebný k výrobě cigaret a rovněž sháněli a kontaktovali případné distributory.

Celníci na Karvinsku zajistili 112 tun nelegálního tabáku v hodnotě 240 milionů korun

Padělané cigarety obžalovaní podle spisu prodávali za podstatně nižší ceny, než je běžné. Na krabičkách scházely povinné odstrašující obrázky, nepravé byly i kolky. Na nezákonném podnikání se podle spisu podíleli i Marcela Polsterová, která se starala o účetnictví, a Richard Řezníček, který stroj po převozu do Chropyně seřizoval a cigarety dále nabízel potenciálním zákazníkům. Hlavní líčení bude pokračovat v pátek.

Autor: