Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud projednává kauzu nelegální výroby cigaret na Kroměřížsku

Cigaretové nedopalky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigaretové nedopalky (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Výpověďmi svědků ve čtvrtek pokračovalo u zlínského krajského soudu projednávání případu nelegální výroby cigaret v bývalé školce v Chropyni na Kroměřížsku.Obžalobě čelí čtyři muži a jedna žena, většině z nich hrozí až desetileté vězení.

Státní zástupkyně vyčíslila škodu způsobenou státu na spotřební dani na více než 1,5 milionu korun a na DPH přes 500.000 korun. Podle spisu se však obžalovaní připravovali na výrobu většího množství cigaret, kdy by hrozil daňový únik až 51 milionů korun. Obžalovaní vinu popírají. Hájí se mimo jiné tím, že nešlo o výrobky podléhající spotřební dani a nikomu prý nenabízeli cigarety k prodeji.

Nelegální podnikání podle obžaloby zahájili Zdeněk Menšík a Vojtěch Koutný, který bývalou školku vlastní. Menšík uvedl, že hodlali vyrábět malé série cigaret s logem konkrétních restaurací a podniků, které by od nich výrobky kupovaly. S přispěním dalšího obžalovaného, Jiřího Loučky, sehnali starší výrobní a balicí linku, použitelná však byla jen ta balicí. Po renovaci ji potřebovali vyzkoušet při plné zátěži, koupili proto zhruba 600.000 cigaretových dutinek s filtrem.

Cigaretové nedopalky (ilustrační foto)
Kouření (ilustrační foto).

Podle odborníka z firmy, která stroj opravovala, byla linka schopna v ideálních podmínkách zabalit až 200 krabiček cigaret za minutu. Faktura za renovaci linky na částku 500.000 byla podle něj vystavena na firmu Star distribution a podepsaná Loučkou. O opravu stroje se však prý zajímali i Koutný s Menšíkem. „Pan Menšík u nás byl před dokončením opravy. Nabyl jsem dojmu, že vystupuje za Star distribution,“ uvedl svědek.

U soudu vypovídala i žena, která si prý v Kroměříži od Menšíka cigarety koupila. Za krabičku platila kolem 40 korun, cigarety však podle ní nebyly kvalitní. Uvedla, že Menšík jí nabídl, že pokud bude mít zájem o lepší cigarety s kolkem, mohou se telefonicky domluvit. „Domluva zněla, že když mu budu volat, nebudu mluvit o cigaretách, ale o dlažbě,“ uvedla žena.

Obžalovaní podle spisu od konce roku 2016 do března 2017 zabalili přes 550.000 cigaret, a to do krabiček opatřených ochrannými známkami a nápisy Marlboro. Následně je vkládali do celofánového obalu a kartonů. Vyrobili a předali dalším lidem ke spotřebě nelegální padělky, které nebyly zdaněny spotřební daní, zneužili také ochrannou známku, tvrdí obžaloba.

Kriminalisté s celníky dále dospěli k závěru, že dva z obžalovaných připravovali výrobu a následný prodej dalších asi 20 milionů kusů nezdaněných cigaret. Oslovovali společnosti z České republiky i ze zahraničí ve snaze pořídit si výrobní linku na cigarety. Postupně si obstarávali materiál potřebný k výrobě cigaret a rovněž sháněli a kontaktovali případné distributory.

Padělané cigarety obžalovaní podle spisu prodávali za podstatně nižší ceny, než je běžné. Na krabičkách scházely povinné odstrašující obrázky, nepravé byly i kolky. Na nezákonném podnikání se podle spisu podíleli i Marcela Polsterová, která se starala o účetnictví, a Richard Řezníček, který stroj po převozu do Chropyně seřizoval a cigarety dále nabízel potenciálním zákazníkům. Hlavní líčení bude pokračovat v pátek.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...