Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy, za mřížemi strávila tři roky

Česko

  12:03
Praha - Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si odpykávala šestiletý trest za manipulace se zakázkami Středočeského kraje. V ruzyňské věznici a před tím ve vazební věznici strávila dohromady tři roky, tedy polovinu trestu. Napsal to v pondělí server iDNES.cz. O podmíněné propuštění podle serveru žádal i její muž Petr Kott odsouzený ve stejné kauze ke stejně dlouhému trestu.

Po roce a osmi měsících spěje do finále hlavní líčení u části obžalovaných v korupční kauze kolem Davida Ratha. foto:  Petr Topič, MAFRA

Soud ale žádost zamítl. S manželi byl z korupce při zadávání tendrů shledán vinným i bývalý středočeský hejtman David Rath.

Kottovy poslal soud v červnu 2019 do vězení za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Soud jim uložil také zaplatit 15 milionů korun, což učinili. Rath dostal sedmiletý trest vězení za korupci při zadávání tendru na opravu Buštěhradu. Část desetimilionového peněžitého trestu dosud neuhradil, je s ním vedeno exekuční řízení.

„Usnesením ze dne 16. června 2021 bylo rozhodnuto o podmíněném propuštění MUDr. Kottové na svobodu, zároveň jí byla stanovena zkušební doba v trvání sedmi let a soud vyslovil nad odsouzenou dohled,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová. Žena strávila 16 měsíců ve vazbě a 20 měsíců ve výkonu trestu.

Rath s Kottem jsou podle serveru ve věznici v brněnských Bohunicích. Rath za sebou dosud polovinu trestu, která je jednou ze zákonných podmínek podmíněného propuštění, nemá.

Trojice však čeká ještě na odvolací řízení v druhé větvi korupční kauzy. V té prvoinstanční soud manželům Kottovým i Rathovi jejich tresty prodloužil na osm let vězení. Trojice si na přelomu let 2011 a 2012 údajně domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

 Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. V případu figuruje i několik firem, nejvýznamnější z nich je Metrostav.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!