Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud pustil z vazby anarchistu Borla, podezřelého z pálení policejních aut

Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | foto: Youtube.comReprofoto

MOST Mostecký okresní soud ve čtvrtek po sedmi měsících propustil z vazby anarchistu Lukáše Borla. Údajný zakladatel Sítě revolučních buněk, která v roce 2014 spáchala žhářské útoky na policejní auta nebo mýtnou bránu, bude stíhaný na svobodě. Borl musel zaplatit kauci a zaručit se, že bude spolupracovat, zároveň nesmí opustit republiku.

Lukáš Borl byl ve vazbě kvůli obavám z útěku od 5. září loňského roku. Policie jej podezřívá ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, vydírání a poškození cizí věci. Na základě těchto obvinění mu hrozí až deset let vězení. Obžaloba v Borlově případu dosud nepadla, na případný soud bude nyní čekat na svobodě.

„Obviněný již není vazebně stíhán, vyšetřování stále probíhá,“ sdělil na dotaz serveru Lidovky.cz mostecký státní zástupce Václav Richter. „Pustili ho, protože pominuly důvody vazby. Soud rozhodoval o jejím prodloužení, ale nevyhověl mu,“ přiblížil důvody propuštění Borlův advokát Pavel Uhl.

Jeho klient se podle něj musel zaručit, že bude spolupracovat na vyšetřování. „Také musel složit kauci, její výši ale nebudu komentovat,“ dodal Uhl s tím, že Borl se může volně pohybovat, nesmí však opustit republiku.

„Vazební důvody nadále trvají, avšak s ohledem na dobu, kterou již obviněný strávil ve vazbě a s ohledem na záruky, které byly soudu poskytnuty, bylo rozhodnuto o tom, že obviněný bude z vazby propuštěn,“ okomentovala rozhodnutí mosteckého soudu jeho mluvčí Jitka Neterdová.

Borl se skrýval před policií, která ho podezírá ze založení extremistické...

Anarchista Lukáš Borl.

Zapálená auta, posprejovaná věznice

Policie Lukáše Borla zadržela v Mostě v září 2016. Následně jej obvinila ze založení Sítě revolučních buněk a spoluúčasti na akcích spojených s touto organizací. Síť revolučních buněk se v minulosti přihlásila například ke žhářským útokům na auta policie a majitelů restaurace Řízkárna v Praze či na mýtnou bránu na dálnici D1.

Borl osobně se podle policie dopustil trestní činnosti několikrát. Vedle zapálení policejních aut měl například posprejovat zeď pražské vazební věznice v Ruzyni. Rovněž měl vydírat majitele Řízkárny, kterou kvůli nevyplácení mezd zaměstnancům kritizovali aktivisté sdružení Solidární síť.

Poprvé byl anarchista zadržen již na jaře roku 2015 v rámci policejní akce Fénix, během níž policie pátrala po skupině, jež měla údajně připravovat útoky na vlaky. Dohromady bylo tehdy zadrženo jedenáct lidí, obviněni nakonec byli jen čtyři, Borl byl propuštěn, neboť policii se mezi ním a údajnými útoky nepodařilo prokázat spojení. Kvůli podezření ze založení a podpory Sítě revolučních buněk po něm vyhlásila policie pátrání později, Borl se ale od konce roku 2015 skrýval.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...