Lukáš Borl byl ve vazbě kvůli obavám z útěku od 5. září loňského roku. Policie jej podezřívá ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, vydírání a poškození cizí věci. Na základě těchto obvinění mu hrozí až deset let vězení. Obžaloba v Borlově případu dosud nepadla, na případný soud bude nyní čekat na svobodě.
Hledání anarchisty Borla skončí u soudu. Kvůli zbytečným domovním prohlídkám |
„Obviněný již není vazebně stíhán, vyšetřování stále probíhá,“ sdělil na dotaz serveru Lidovky.cz mostecký státní zástupce Václav Richter. „Pustili ho, protože pominuly důvody vazby. Soud rozhodoval o jejím prodloužení, ale nevyhověl mu,“ přiblížil důvody propuštění Borlův advokát Pavel Uhl.
Jeho klient se podle něj musel zaručit, že bude spolupracovat na vyšetřování. „Také musel složit kauci, její výši ale nebudu komentovat,“ dodal Uhl s tím, že Borl se může volně pohybovat, nesmí však opustit republiku.
„Vazební důvody nadále trvají, avšak s ohledem na dobu, kterou již obviněný strávil ve vazbě a s ohledem na záruky, které byly soudu poskytnuty, bylo rozhodnuto o tom, že obviněný bude z vazby propuštěn,“ okomentovala rozhodnutí mosteckého soudu jeho mluvčí Jitka Neterdová.
Zapálená auta, posprejovaná věznice
Policie Lukáše Borla zadržela v Mostě v září 2016. Následně jej obvinila ze založení Sítě revolučních buněk a spoluúčasti na akcích spojených s touto organizací. Síť revolučních buněk se v minulosti přihlásila například ke žhářským útokům na auta policie a majitelů restaurace Řízkárna v Praze či na mýtnou bránu na dálnici D1.
Borl osobně se podle policie dopustil trestní činnosti několikrát. Vedle zapálení policejních aut měl například posprejovat zeď pražské vazební věznice v Ruzyni. Rovněž měl vydírat majitele Řízkárny, kterou kvůli nevyplácení mezd zaměstnancům kritizovali aktivisté sdružení Solidární síť.
Poprvé byl anarchista zadržen již na jaře roku 2015 v rámci policejní akce Fénix, během níž policie pátrala po skupině, jež měla údajně připravovat útoky na vlaky. Dohromady bylo tehdy zadrženo jedenáct lidí, obviněni nakonec byli jen čtyři, Borl byl propuštěn, neboť policii se mezi ním a údajnými útoky nepodařilo prokázat spojení. Kvůli podezření ze založení a podpory Sítě revolučních buněk po něm vyhlásila policie pátrání později, Borl se ale od konce roku 2015 skrýval.