Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
11. února 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé z Kliniky útočili na Řízkárnu, tvrdí extremisté. Jde o taktiku, tvrdí expert

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Změna taktiky? Extremisté tvrdí, že členové napadeného komunitního centra Klinika byli zapojeni do žhářských útoků proti policii a pražské restauraci Řízkárna. Podle experta na extremismus Miroslava Mareše se může jednat i o snahu zdiskreditovat místo útoku pravicových extremistů. Ti autonomní centrum v sobotu podpálili.

Zakulení muži zaútočili na komunitní centrum Klinika v sobotu, tedy v den, kdy se v hlavním městě konala řada akcí proti i na podporu uprchlíkům a kdy v různých částech Prahy rostlo napětí mezi oběma tábory.

„Poté, co jsem se dozvěděl o těch útocích asociovaných z Kliniky na Řízkárnu a zapalování aut, tak pokud tohle není levicový extrémismus, tak už nic jiného,“ řekl serveru Lidovky.cz leader hnutí Islám v České republice nechceme Martin Konvička.

Jenže Klinika se opakovaně od útoků Revolučních buněk na policejní auta a pražskou restauraci Řízkárna distancovala a odsoudila je. „To je moje odpověď, nezabývám se sledováním nějaké Kliniky, děkuji,“ odvětil na upozornění Konvička. Útok na Kliniku však neschvaluje. „Žádné takové útoky nemají být legitimní, je to nehoráznost, ať to udělal kdokoliv. Je to odsouzeníhodné,“ podotkl.

Klinika se opětovnému nařčení, a to i z politických kruhů, že má něco společného s útoky na Řízkárnu a policejní auta, brání. „Naši odpůrci se snaží najít něco proti nám a tohle je nejjednodušší cesta,“ sdělil aktivista z Kliniky pod pseudonymem Oldřich Nový.

Srovnání se Řízkárnou

Útoky na Řízkárnu totiž bezprostředně po vypálení centra připomněla poslankyně za ODS Jana Černochová. „Až se budete někteří dojímat nad chlapci a děvčaty, squattery z Kliniky, přečtěte si laskavě tohle a nedělejte z toho Křišťálovou noc a útok nácků proti migrantům, když jak předpokládám, teprve začalo policejní vyšetřování,“ publikovala na Facebooku komentář s odkazem o šikanování Řízkárny levicovými extremisty.

Po žhářské akci na Kliniku začal aktivně odkazovat na útoky levicových extremistů proti restauraci i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Solis i Kliniku zpráva vnitra řadí mezi levicové extremisty,“ upozornil na svém facebookovém profilu.

Začít teď spojovat Kliniku s půl roku starými útoky na Řízkárnu může být podle experta na extremismu Miroslava Mareše taktika. „Určitě tam může být snaha zdiskreditovat ten terč toho útoku, aby to nevypadalo jako problém spojovaný s těmi hlavními demonstracemi,“ spekuluje. Připomněl však, že kolem Kliniky se pohybují i lidé s extrémnějšími názory. I proto se Klinika dostala do zprávy o extremismu.

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...
Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...

Server Antifa.cz mezitím na svých stránkách zveřejnil další jména zakuklenců, kteří během sobotních prostestů vyvolávali konflikt na Malé straně. Ti mimo jiné odpovídají popisu útočníků, kteří podpálili Kliniku. Policie však tuto informaci zatím nepotvrdila.

U zakuklenců se pohybovali podle Antify nejen známí fotbaloví chuligáni, ale také členové národovecké skupiny Pro-Vlast. Ta otevřeně vystupuje proti členství Česka v EU, migraci a islámu. Podle Mareše je podezření, že se například účastnili útoků prasečí krví na mešity. „Jsou tam lidé, kteří jsou spjati s neonacistickou scénou. Doteď tam ale nebylo fyzické násilí,“ upzorňuje Mareš.

Policie po útočnících zatím pátrá a stále probíhají výslechy. Výsledky by prý mohly být známy zhruba za deset dní. Zároveň zatím v souvislosti s útokem na Kliniku nebyl nikdo obviněn. Atak už odsoudili politici, univerzity i hudební kluby.

jzlJakub Zelenka
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Oldrich Novotny 11:01 11.2.2016
M. Prokop To je "expert" jak za korunu 3,14ča ... 10:45 11.2.2016
A. Novák zajímavý pohled na sobotní... 10:34 11.2.2016