Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zamítl žalobu dívky na zdravotnickou školu kvůli nošení hidžábu

Česko

  9:30
PRAHA - Soud v pátek zamítl požadavek somálské studentky, která se domáhala omluvy a 60 tisíc korun od pražské Střední zdravotnické školy kvůli údajnému zákazu nosit muslimský šátek hidžáb. Dívka v žalobě tvrdila, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Škola kauzu označila za absurdní. Rozsudek není pravomocný.

Ředitelka pražské Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Podstatné bylo zkoumat, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou. Jen tak by mohla uplatňovat svůj nárok podle diskriminačního zákona,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Daniela Čejková.

Ayan Jamaal Ahmednuurová opustila školu podle žaloby kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit muslimský šátek ani při teoretické výuce. Tvrdí, že původně byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Škola podle studentky nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

Studentka zažalovala pražskou střední školu kvůli zákazu nošení hidžábu

Soudkyně však dala za pravdu verzi školy, že dívka, která má v Česku azyl od roku 2011, nepředložila do zahájení školního roku navzdory dohodě požadované povolení k pobytu. Do formuláře o zanechání studia vyplnila jako důvod zákaz nošení hidžábu až následně. Ohledně údajné diskriminace neunesla právní zástupkyně dívky důkazní břemeno.

Ředitelka Ivanka Kohoutová označila kauzu za absurdní a žalobu za nepravdivou. Škola navíc zastává názor, že dívka se studentkou ústavu nikdy nestala, protože nepředložila potřebné dokumenty. Instituci prý opustila o své vůli a „hysterii“ kolem případu rozpoutala až zpráva ombudsmanky Anny Šabatové, která podle školy předjímala vinu ústavu ještě před zahájením šetření.

Antiislamisté se na soud šli také podívat.
Soudní líčení

Ústav také trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství. Právnička studentky však upozornila na to, že projev víry lze omezit jen zákonem, nikoliv podzákonnými předpisy včetně školního řádu.

Soudní jednání chodí sledovat řada odpůrců islámu, kteří přišli i na vyhlášení rozsudku. Studentka k soudu nepřišla, má strach z negativní atmosféry.

Zahalení muslimek

Výběr událostí v případu somálské studentky

Červen 2013 - Somálka Ayan Jamaal Ahmednuurová, která uprchla ze své země mimo jiné kvůli nucení do sňatku s islamistickým bojovníkem a od roku 2011 má v České republice azyl, jednala se školou o svém nástupu. Akceptovala, že nebude nosit hidžáb (tradiční šátek zakrývající vlasy, krk a někdy i poprsí muslimských žen) při ošetřovatelské praxi, ale o zákazu nošení šátku při teoretické výuce podle jejích slov nebyla řeč.

Září 2013 - Ahmednuurová spolu s další muslimskou dívkou, pocházející z Afghánistánu, nastoupily do školy. Poté, co jim vedení s odkazem na školní řád neumožnilo nosit hidžáb, obě dívky školu opustily. Somálka ihned po začátku školního roku, její spolužačka zhruba po dvou měsících.

8. listopadu 2013 - O případu obou dívek informovala Česká televize. Ředitelka školy televizi řekla, že vzdělávací zařízení nepochybilo. Zákony podle ní povolení nošení šátku neupravují a školy si mohou vytvářet pravidla samy. Podle organizací zabývajících se lidskými právy šlo ale o diskriminaci. U nynějšího soudu ředitelka také řekla, že Ahmednuurová nepředložila všechny potřebné doklady a vlastně se studentkou školy nestala.

Květen 2014 - Školská rada upravila školní řád, pokrývku hlavy sice nepovolila, dala však ředitelce možnost udělit výjimku z náboženských důvodů.

Srpen 2014 - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která se případem zabývala, dospěla k závěru, že zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství navenek. Opačný názor než ombudsmanka vyjádřil její zástupce Stanislav Křeček, podle kterého má škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat. Prezident Miloš Zeman věc glosoval slovy, že to „začíná šátkem a končí burkou“.

- Tehdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že nepovažuje za problém nošení muslimských šátků do škol, nesmějí ale zakrývat celý obličej. Žádné centrální doporučení v této věci ministerstvo nechystalo. Chládek také uvedl, že nepovažuje v této souvislosti za nezbytné úpravy školních řádů.

Květen 2015 - Ministerstvo školství vydalo metodickou pomůcku, podle níž by ve školních řádech neměly paušálně zakazovat všechny pokrývky hlavy. Podle resortu tak mají učinit jen v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví v konkrétně specifikovaných situacích.

26. března 2016 - Právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová sdělila, že začátkem roku 2016 podala na školu žalobu. Ayan Jamaal Ahmednuurová požadovala omluvu a finanční zadostiučinění 60.000 korun.

2. listopadu 2016 - Žalobou studentky se začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 10. Projednávání případu doprovázel velký zájem veřejnosti, při jednání letos 18. ledna soudkyně vykázala veřejnost kvůli rozruchu, který v soudní síni vyvolali především odpůrci islámu.

27. ledna 2017 - Soud požadavek studentky zamítl.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...