28. ledna 2017 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Ayan Hrůzová? Škola vítězí, ale k diskriminaci se soud nevyslovil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, chodili ho sledovat například i někteří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, chodili ho sledovat například i někteří... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Kdyby ten soudní proces sledoval někdo z Francie, Británie, Německa či Beneluxu, asi by se divil. Proč jedna „šátková kauza“ dělá takový rozruch? Proč se tam tísní aktivisté, po rozsudku tleskají a pějí státní hymnu? Podařilo se odvrátit zásadní hrozbu? Ve skutečnosti jen soudkyně prohlásila, že somálská dívka Ayan Jamaal Ahmednoorová nemůže uplatnit nárok podle antidiskriminačního zákona, neboť formálně nebyla studentkou dotyčné školy.

To hlavní, co se veřejnost mohla z procesu dozvědět, se nedozvěděla. To, zda zákaz šátku (hidžábu) ve státní zdravotní škole je diskriminací náboženské víry. Podle školy ne, neboť šátek zapovídá autonomní školní řád. Podle žalující strany ano, neboť Somálce byl hidžáb upírán i při teoretických předmětech, kde by neměl vadit. Jenže soud sice dal za pravdu škole, ale tento spor neřešil.

Je to škoda. Mohli jsme se dozvědět, jak to systémově je. Mohli jsme mít srovnání s rozsudkem, který padl před týdnem v německém Osnabrücku – ve věci muslimské učitelky žádající odškodnění za to, že škola jí znemožnila učit v šátku. Spolkový ústavní soud roku 2015 stanovil, že zákaz šátku na státních školách odporuje svobodě víry. Jenže soud v Osnabrücku údajnou diskriminaci odmítl. Aby šlo o diskriminaci, musel by zákaz mířit jen na jedno vyznání. Kdyby škola povolila sikhům turbany, ale muslimkám zakázala šátky, to by o diskriminaci šlo. Ale odmítání všech náboženských symbolů ve státní škole diskriminací není. Zní to rozumně, avšak soud pro Prahu 10 až tak daleko nedospěl.

Ředitelka pražské Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová.
Antiislamisté se na soud šli také podívat.

Zato jsme se dozvěděli leccos jiného. Třeba o tom, že i ve společnosti, kde se islám projevuje minimálně, dokáže vytočit hodně lidí. Někdo by řekl, že je to verze předběžné opatrnosti. (Levicová verze: uvidíte, co přijde, až průměrná teplota stoupne o 2 °C. Národovecká verze: uvidíte, co přijde, až tady bude sto tisíc muslimů.) Jiný ale může namítnout, že v jisté nadsázce jsme viděli zárodek atmosféry hilsneriády – aniž by se opírala o podříznutou Anežku Hrůzovou.

  • 32Diskuse
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz