Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
3. dubna 2017 9:09, aktualizováno  12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kočkův vrah svého činu lituje. Už nebudu pít, slibuje. Soud ale rozhodne jindy

Okresní soud v Karviné rozhodoval o případném propuštění Bohumíra Ďurička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okresní soud v Karviné rozhodoval o případném propuštění Bohumíra Ďurička. | foto: ČTK

KARVINÁ Okresní soud v Karviné dnes o propuštění Bohumíra Ďurička z vězení nerozhodl. Soudkyně případ odročila na 13. dubna. Za vraždu Václava Kočky mladšího v roce 2008 si hoteliér odpykává trest 12,5 roku. O propuštění požádal po uplynutí dvou třetin trestu. Tvrdí, že činu lituje a že chce pomáhat společnosti i poškozeným. Slíbil také, že by se na svobodě zdržel pití alkoholu a nebude vlastnit zbraň.

Zmocněnkyně rodiny Kočkových Jana Procházková Libíčková novinářům řekla, že rodina si nedovede představit Ďuričkovo propuštění. Důvodem je podle ní hlavně krátká doba od zločinu, ale i obava rodiny o bezpečnost svou i společnosti. „Účelu trestu nebylo dosaženo,“ řekla zmocněnkyně. V podobném duchu se vyjádřil i bratr zavražděného Jan Kočka. „Lituje jen toho, že sedí. Nelituje toho, že mi popravil bráchu,“ uvedl po pondělním jednání.

Událost se stala v roce 2008 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

„Tragická událost v roce 2008 změnila život mnoha lidem. Členům několika rodin. Za svůj čin jsem byl spravedlivě odsouzen. Nejen pobytem ve vězení, ale i ztrátou kreditu. Před soud předstupuji s pokorou. Věřím, že mi bude trest změněn na alternativní,“ řekl v pondělí Ďuričko, který si trest odpykává v karvinské věznici. Do budovy soudu jej přivedla pětičlenná maskovaná a ozbrojená eskorta.

Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení.
Václav Kočka se synem Václavem, pozdější obětí Ďurička.

Vězeňský vychovatel v pondělí u soudu uvedl, že z Ďurička se postupně stal bezproblémový vězeň. Zpočátku se podle něj nechoval ideálně, neplnil povinnosti a měl nepřiměřené požadavky, postupně se ale jeho postoj změnil. Změna v Ďuričkově chování nastala v roce 2011. „Výkon trestu splnil svůj účel,“ řekl vychovatel. Vězeňská komise proto jeho propuštění doporučila.

Ďuričko obžalobu dlouho odmítal, Kočku prý zavraždit nechtěl. Od počátku se hájil tím, že se pouze přiměřeně bránil fyzickému útoku. Dříve řekl, že jej Kočka „zákeřně a brutálně“ napadl údery do obličeje.

Soud bude příští týden pokračovat čtením listinných důkazů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...