6. září 2018 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s extajemníkem SPD kvůli xenofobním výrokům musel být odročen, před jednáním zkolaboval

Jaroslav Staník, tajemník SPD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Staník, tajemník SPD | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek musel odročit jednání s bývalým tajemníkem SPD Jaroslavem Staníkem na neurčito. Muž, který čelí nařčení, že ve sněmovním klubu pronášel rasistické výroky, totiž podle serveru iDnes.cz zkolaboval.

„Omluvil se ze zdravotních důvodů a řekl, že nechce, aby se to projednávalo v jeho nepřítomnosti,“ uvedl podle serveru iDnes.cz bývalý poslanec Martin Lank (Realisté), který má být jedním ze svědků sporu. Podle informací serveru Staník nedostavil kvůli tomu, že zkolaboval.

Staník měl podle svědectví některých poslanců prohlásit, že „Židi, homosexuálové a cikáni by měli jít do plynu“. Nyní je obžalován z podněcování k nenávisti a popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Soudkyně Helena Králová, která případ projednává, mu za to na konci července uložila trestním příkazem roční podmínku s dvouletým odkladem a vyměřila mu peněžitý trest ve výši sedmdesáti tisíc korun. Bývalý tajemník SPD, který údajně stále chodí do sněmovny a používá přitom kartu tajemníka, prý kvůli předávání agendy své nástupkyni, však podal proti příkazu odpor.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)