9. srpna 2013 9:28, aktualizováno  9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

3. den procesu Rath stoply slzy. Klíčová svědkyně se rozbrečela

Obžalovaná ředitelka a jednatelka stavební firmy ze Slaného FISA Ivana Salačová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaná ředitelka a jednatelka stavební firmy ze Slaného FISA Ivana Salačová. | foto: Vít ŠimánekČTK

PRAHA Podnikatelka Ivana Salačová nevydržela palbu otázek obhájců a požádala o přerušení výslechu. Advokáti se už druhý den snažili znevěrohodnit její výpověď u soudu s Davidem Rathem a spol. a připravit ji o status spolupracující obviněné.

Třetí den hlavního líčení v kauze Rath ukončily slzy. Ivana Salačová hned na začátku odpolední části požádala o přerušení výslechu po tom, co se rozbrečela. Rozrušil ji příspěvek na sociální síti, který glosoval její výpověď, která potopila minimálně 5 obžalovaných. Podle svých slov se také cítí vyčerpaná. Soudce Pacovský i kvůli tomu jednání přerušil do pondělí, kdy bude její výslech pokračovat.

Slánská stavařka musela celé dopoledne vysvětlovat nesrovnalosti ve svých výpovědích týkajících se především podnikatele Kančeva, díky němuž získávala peníze na úplatky. "Proč jste lhala?" udeřil na Salačovou advokát Filip Svoboda obhajující Pavla Drážďanského z Konstruktivy Branko, když jednu z nesrovnalostí našel. Soudce Pacovský advokáta požádal, aby přeformuloval otázku. "To, že se výpovědi liší, nemusí nutně znamenat, že jde o lež." 

ČTĚTE TAKÉ:


Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, Vladimír Kančev vypověděl, že po propuštění z vazby na něj Salačová tlačila, na pomoc si dokonce měla vzít známého policistu, o němž před soudem hovořila jako o "kamarádovi", na Svobodovu žádost, aby byla konkrétnější, však odmítla vypovídat. 

Obhájci grilovali Salačovou přibližně čtyři hodiny. Vraceli se k jednotlivým schůzkám, chtěli vědět, jak byli oblečení jejich aktéři. Zkrátka zkoumali každý detail. Advokát Pancové a Kotta Tomáš Sokol například zjišťoval, jaký má Salačová vozový park (ve firmě měla několik luxusních osobních vozů), ptal se, proč zaměstnancům vyplácela vysoké platy. 

Výslech klíčové postavy obžaloby začal ve čtvrtek odpoledne. Původně měl vypovídat celý den Rath, přičemž se předpokládalo, že se jeho promluva protáhne do dneška. Rath ale požádal soud, aby mohl kvůli únavě pokračovat později. Soud mu vyhověl a vyzval k výpovědi Salačovou.

Její čtvrteční výslech trval celé odpoledne. Nejdřív jej vedl žalobce, pak se ptali advokáti. Právníci se snažili najít skulinu v jejích předchozích výpovědích před policií. V soudní síni panovala poměrně napjatá atmosféra, podobnou situaci lze očekávat i dnes. Pro Salačovou je důležité, aby vypovídala stejně. Jen tak si může udržet pozici spolupracujícího obviněného.

Žalobce Petr Jirát byl zatím s její promluvou spokojený a uvedl, že pozice obžaloby je silná, protože Salačová podle něj svou výpovědí některé z obžalovaných usvědčuje.

Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by si vzal úplatek, stejně odmítá obvinění někdejší poslanec Petr Kott a jeho partnerka Kateřina Pancová. Trojice je dosud ve vazbě. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

ogoOndřej Golis

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.