Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud v Brně zpřísnil trest lékaři, který zvolil chybný postup při záchraně dítěte. Čtyřletý chlapec zemřel

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ZZS JmK

Brno Odvolací Krajský soud v Brně ve čtvrtek zpřísnil trest pro lékaře, který podle rozsudku jako lékař záchranné služby a Fakultní nemocnice Brno zvolil chybný postup při záchraně čtyřletého chlapce. Dítě zemřelo.

Lékaři soud potvrdil podmínku, nově mu ale na dva roky zakázal činnost na odborných pracovištích nemocnic. Rozsudek je pravomocný.

Městský soud ve věci rozhodoval loni v červnu, muže uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a uložil mu trest 12 měsíců podmíněně odložených na 18 měsíců.

Proti rozsudku se odvolal jak lékař, tak i státní zástupce, který požadoval přísnější trest. Neštěstí se stalo v srpnu 2014, kdy na chlapce spadla kovová hokejová branka. Chlapce nejdříve převezli do nemocnice v Hodoníně, kde se jeho stav nadále zhoršoval, rozhodnuto poté bylo o převozu do brněnské Dětské nemocnice. Podle rozsudku ale lékař řešil zdravotní stav chlapce nesprávně, když jej neuvedl do umělého spánku a nezahájil plicní ventilaci. Při příjezdu do Dětské nemocnice navíc chybně sdělil, že chlapci spadla branka na hlavu a ne na hrudník, jak tomu bylo ve skutečnosti a jak mu to i opakovaně sdělila matka chlapce. Podle tohoto lékařova sdělení se pak odvíjela léčba v nemocnici, kde chlapec na následky poranění zemřel.

Lékařův obhájce uvedl, že nebylo prokázáno, že mezi jednáním obžalovaného a úmrtím poškozeného byla příčinná souvislost. „Zranění byla takového charakteru, že nezletilý by zemřel i při jiném lékařském postupu, který by obžalovaný zvolil,“ uvedl obhájce. Navrhoval zproštění obžaloby. Lékař sám se nevyjádřil.

Státní zástupce navrhoval zpřísnění trestu ve formě peněžitého trestu a zákaz výkonu činnosti. Odvolací senát rozsudek městského soudu potvrdil a obžalobě částečně vyhověl, když muži na dva roky zakázal činnost výkonu povolání lékaře na odborných pracovištích nemocnic, tedy na ARO a JIP. Soudce Petr Hlavina uvedl, že není pochyb o vině obžalovaného, kdy přímé i nepřímé důkazy tvoří uzavřený řetězec. Řekl, že podle znaleckých posudků nesprávný postup lékaře snížil šanci poškozeného na obnovu činnosti srdce a plic, podle posudků šlo až o 40procentní šanci na přežití. „Byla zde šance, že přežije. Umělý spánek by ulevil srdci, tato šance se ale vytratila,“ uvedl soudce.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...