Případem se tak bude zabývat městský úřad. Fiala se k zapálení textilií u sloupu přiznal, podle něj však šlo o protest, při kterém nebyl nikdo poškozen.
Podle Vávry není pochyb o tom, že hrazení u sloupu přelezl a oheň u něj založil právě Fiala. Nikdy to ani nezpochybňoval. Formálně také podle soudce skutek odpovídá trestnému činu výtržnictví, ze kterého muže vinila obžaloba. Měl však pouze minimální dopad na veřejnost. V časných ranních hodinách, kdy Fiala textilie zapálil, na náměstí téměř nikdo nebyl.
„Jedná se o projevení určitého názoru. Nebylo to jednání svévolné,“ doplnil předseda odvolacího senátu pražského městského soudu.
VIDEO: Muž se v Praze pokoušel zapálit mariánský sloup. Oheň strážníci uhasili |
Soud tak zčásti uznal Fialovy argumenty. „Státní zastupitelství to podává tak, že jsem se jednou ráno probudil a bezdůvodně šel zapálit sloup,“ prohlásil. Novinářům před jednáním řekl, že sloup považuje za oslavu totalitního režimu a urážku reformace.
Fiala ve svém odvolání proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 dále uváděl, že oheň nezaložil na veřejně přístupném místě ani veřejně. Musel přelézt hrazení u sloupu a okolo nikdo nebyl. Zároveň se nedopustil hrubé neslušnosti, která je předpokladem pro spáchání trestného činu výtržnictví. Tyto argumenty však odvolací senát odmítl.
Očouzený Mariánský sloup spravil čistič z Karlova mostu. Pachateli hrozí dva roky |
Fiala 21. června u sloupu polil hořlavinou tkaninu a zapálil ji. Všiml si toho operátor kamerového systému, hlídka městských strážníků následně oheň uhasila vodou z lahve, kterou měla ve služebním vozidle. Muže strážníci zadrželi a předali policii. Sochař Petr Váňa původně sdělil, že oheň jeho stavbu výrazně nepoškodil.
Mariánský sloup se na Staroměstské náměstí loni vrátil téměř po 102 letech, Jeho napodobeninu vytvořil Váňa a jeho spolupracovníci a sloup vztyčili na náměstí počátkem loňského června. O jeho návratu se diskutovalo od 90. let, pražští zastupitelé dříve opakovaně odmítli vyjádřit s tím souhlas, což se změnilo loni v lednu, kdy zastupitelstvo revokovalo původní nesouhlasné stanovisko.
Babička, táta...‘ Lidé ke křížkům na Staroměstském náměstí píší vzkazy i s daty úmrtí |
Původní sloup v roce 1918 na protest proti habsburské monarchii strhl dav, stavba napodobeniny vyvolala veřejnou debatu. Zastánci obnovy považují sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.
Fiala, který v minulosti aktivně bojoval za práva otců, byl již sedmkrát odsouzen, dvakrát za výtržnictví. Poslední trest dostal v roce 2016 za maření úředního rozhodnutí.