Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud v kauze Stoka pokračuje. Svědek popsal, jak to chodilo s materiály pro zakázky

Před soudem stojí 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před soudem stojí 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO... | foto: MAFRA

Brno U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka. Svědek z obžalované firmy Kros-stav popsal, že jeho společnost měla potřebné podklady pro zakázky ještě před jejich zveřejněním. Řekl také, že nabídková cena už obsahovala deset až 15 procent, jež se odevzdávaly za vyhrané zakázky. Pokračovat se bude výslechy dalších svědků příští týden.

Svědek David Ž. pracoval v Kros-stavu jako rozpočtář. Uvedl, že tedy zná i spoluvlastníka firmy Lubomíra Smolku. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Smolka podle něj u některých zakázek dostával podklady pro zakázku včetně projektantského rozpočtu ještě před zveřejněním zakázek.

U soudu v Brně začal v kauze Stoka vypovídal obžalovaný Saman El-Talabani....
U soudu v Brně začal v kauze Stoka vypovídal obžalovaný Saman El-Talabani...

Smolka je podle něj nejdřív dostával od obžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina, později také od obžalovaného bývalého vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina (dříve ANO). Ovčarčin už dříve vinu doznal, stejně jako Smolka, Liškutin vinu popřel, přiznal jen přijetí jednoho úplatku.

Svědek popsal, jak se do nabídkového rozpočtu firmy dostávalo oněch deset až 15 procent, které se po realizaci zakázky odváděly jinam. Projektantský rozpočet byl podle něj limitní a šlo o to, zda firma za tuto cenu dokáže zakázku provést včetně odvodu peněz. Svědek měl pak za úkol zpracovat rozpočet, za který firma skutečně dokáže zakázku realizovat.

Většinou byl nižší než rozpočet projektantský. Když to tak bylo, firma se o zakázku po zveřejnění ucházela s tím, že její nabídková cena byla v hranicích projektantského rozpočtu, ale oproti skutečnému stavu navýšena o požadovaná procenta.

„Přihlásili jsme se s cenou, aby se vešla do projektantského rozpočtu. Ta už obsahovala požadovanou procentní částku, přihláška tedy obsahovala můj rozpočet plus procenta navíc. Ty pak pan Smolka někomu předával, nevím ale komu,“ uvedl svědek.

Na dotazy obhájců odpověděl, že si nehlídal data zveřejňování veřejných zakázek. To, že někdy podklady dostali dřív, podle něj prý vyplývalo ze situace. Svědek se také například vyjadřoval k výši marže firmy u dotyčných zakázek. Podle něj právě asi 15 procent. Podle něj ale nešlo o tatáž procenta, jako byly úplatky, ale o samostatnou položku. Takže cena práce bez marže a úplatku byla nižší až o 30 procent.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství jako místostarosta městské části Brna-střed hlavou organizované skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici na Brně-středu. Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek na městské části Brno-střed. Také o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!