28. června 2017 15:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zamítl žalobu matky na hradeckou fakultní nemocnici, chtěla 7,5 milionu

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Okresní soud v Hradci Králové ve středu zamítl žalobu, kterou se matka dítěte po Fakultní nemocnici v Hradci Králové domáhala 7,5 milionu korun jako náhrady škody v souvislosti s těžkou infekcí dítěte, které má trvalé následky. Středeční verdikt není pravomocný, účastníci se mohou odvolat k hradeckému krajskému soudu.

„Soud na základě usnesení Ústavního soudu provedl rozsáhlé dokazování, vyšel z posudku znalce, který neshledal, že by nemocnice porušila povinnosti, a neshledal její zavinění,“ řekla ve středu při vynášení rozsudku soudkyně Michaela Nováková s tím, že obsáhlejší zdůvodnění bude v písemném zhotovení rozsudku.

Zástupci žalobců se středečního vynesení rozsudku nezúčastnili. Soudy žalobu matky zamítly již v minulosti, Ústavní soud ale v roce 2015 verdikty zrušil. Vrátil kauzu zpět k hradeckému soudu s tím, že musí více zapracovat na dokazování.

Dítě se s dvojčetem narodilo v červnu 2009. Kvůli předčasnému porodu a nízké váze obě děti trávily první dny po porodu v inkubátoru. Pátý den se u jednoho z dětí objevily příznaky nitrolebního zánětu. Lékaři diagnostikovali takzvanou nozokomiální infekci, tedy nemocniční nákazu. Následky nemoci závažně ovlivnily rozvoj dítěte. Podle rodičů dítě nakazil personál.

V minulosti v jiném sporu rodina získala odškodnění za zásah do soukromého a rodinného života. Justice přiznala každému z rodičů 1,5 milionu korun od nemocnice, která se tehdy neodvolala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz