Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zastavil trestní stíhání exministra Bárty a policisty Petržílka za únik odposlechů

Česko

  16:47
Praha - Soud zastavil trestní stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a policisty Jana Petržílka v kauze úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu ve čtvrtek upozornily server Česká justice a Česká televize.Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila, že informaci prozatím potvrdit nemůže.

Exministr Bárta neuspěl s nárokem na 20 milionů za své stíhání ani u Nejvyššího soudu

Soud obžalobu předběžně projednával ve středu. Jednání bylo neveřejné a z databáze Infosoud je zřejmé, že skončilo vydáním usnesení. K jeho obsahu se mluvčí nemůže vyjádřit, protože rozhodnutí zatím neobdrželi všichni účastníci řízení. Česká televize uvedla, že podle závěru soudu se neprokázalo, že skutek spáchali obvinění.

Státní zástupce viní exministra dopravy Bártu a bývalého zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Soud mu obžalobu loni vrátil k došetření. Tehdy mu vadilo, že obžaloba byla v utajeném režimu, což podle soudu porušovalo Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Bárta nedostane 20 milionů odškodného od státu, potvrdil soud. Nárok exministra je promlčený

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba.

Bártu s Petržílkem policie obvinila před sedmi lety. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Bárta i Petržílek vinu odmítají.

Autor: