Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní zástupce podal obžalobu kvůli odposlechům Béma a Janouška, stíhání čelí i Vít Bárta

Česko

  10:22aktualizováno  16:36
PRAHA - Státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu ve čtvrtek upozornila Česká televize. V případu čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem. Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.

Roman Janoušek. foto: Dan Materna - MAFRA

Odvolali mne nezákonně, tvrdí policista Petržílek obviněný z úniku v kauze Janoušek - Bém

„Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu,“ sdělil Cimbala bez dalších podrobností. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci řekla, že soud obžalobu eviduje od dnešního odpoledne a že se týká dvou mužů. Doplnila, že kauzu dostal na starost senát soudkyně Zuzany Zápalkové.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Politik po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek později v médiích řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil. Za ohrožení utajované informace a za zneužití pravomoci hrozí mužům v případě prokázání viny až desetileté odnětí svobody.

Výběr informací o kauze odposlechů hovorů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška (státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů):

 • V březnu 2012 napsal deník Mladá fronta Dnes, že odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem získala v roce 2009 bezpečnostní agentura ABL. V té době ji vedl pozdější ministr dopravy (2010-11) a předseda poslanců vládních Věcí veřejných (2011-12) Vít Bárta. Podle MfD nahrávky unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS). Tajná služba to však popřela.
 • Odposlechnuté telefonické hovory naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek mohl mít vliv na rozhodování o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města.
 • Deník MfD 21. března 2012 napsal: "Toto jsou autentické pozdravy bývalého primátora Prahy Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška: "Ahoj, Mazánku", "Zdar, Kolibříku", a když pospíchali, řekli si jen: "Kotě". Pak následovaly debaty o byznysu, politice nebo zákulisních hrách ve vysoké politice a na magistrátu."
 • Podle informací zveřejněných MfD z telefonických odposlechů vyplývá, že Bém zval lobbistu Janouška do Obecního domu na neformální poradu o podobě územního plánu, "jako by byl Janoušek nějaký oficiální radní". "Pavel (Bém) mi psal, že tématem jednání bude územní plán. Tak tam jdu," říká v odposleších Janoušek. "Bémův podřízený, úředník Peter Ďurica, zase žádá Janouška o požehnání, zda může souhlasit s prodejem pozemků Dopravního podniku v pražských Dejvicích a na Palmovce. "Víš o tom?" ptá se Ďurica Janouška. "Jako kdyby byl primátorem ve skutečnosti Janoušek," napsala MfD.
 • Bém podle odposlechů například Janouška žádal o rychlou schůzku k tomu, jaká jména lidí má nahlásit do vedení akciových společností řízených magistrátem. Bém také vyzýval Janouška, aby dohlédl na výběrové řízení na ředitele pražské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
 • Janoušek rovněž podle MfD zajišťoval Bémovi veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky. Pomáhal mu i s takovými maličkostmi, jako je lednička na víno.
 • "A pozor: to známe jen telefonáty z normálního telefonu. Delikátnější hovory vedl Bém s Janouškem na šifrovacím, takzvaném 'malém' telefonu. A ty už se zachytit nepodařilo," napsala v komentáři v březnu 2012 MfD.
 • V roce 2013 byl exministr Bárta obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Jana Petržílka, aby odposlechy z BIS vynesl. Petržílek, který v té době vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení 31. října 2013 ve vazbě, ze které byl propuštěn v polovině prosince 2013. Bártu policisté stíhali na svobodě. Oba vinu odmítli.
 • Trestní stíhání Petržílka a Bárty za ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci bylo uzavřeno koncem roku 2017. Nyní státní zástupce podal v kauze obžalobu.
 • Petržílek, kterého šéf protikorupčních policistů Milan Komárek nejprve postavil mimo službu, a poté, co přišel o bezpečnostní prověrku, jej sesadil z pozice vedoucího a přeřadil k jinému odboru, se soudně domáhal výroku, že toto rozhodnutí bylo nesprávné a nezákonné. Loni v lednu pražský městský soud zamítl Petržílkovu správní žalobu na policejní prezidium a konstatoval, že byl odvolán oprávněně.
 • Pavel Bém byl pražským primátorem v letech 2002 až 2010. Kritiku po zveřejnění odposlechů odmítal a popřel i, že by na rozhodování hlavního města v jeho éře měli vliv lobbisté. O Janouškovi řekl, že je pouze "kamarád, se kterým hraje tenis". Bém, který byl v květnu 2010 zvolen do Poslanecké sněmovny, na zveřejnění přepisů reagoval žádostí o pozastavení členství v ODS. Jako nezařazený poslanec působil deset měsíců, v lednu 2013 se do strany vrátil a poslancem byl až do srpna 2013.
 • Roman Janoušek krátce před zveřejněním odposlechů v březnu 2012 způsobil v opilosti dopravní nehodu, za niž byl odsouzen. Při nehodě v Praze úmyslně srazil autem ženu. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu, prvoinstanční soud jej v dubnu 2014 potrestal třemi lety vězení za těžké ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V září téhož roku Vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku. Výkon trestu má od května 2018 přerušený kvůli zdravotnímu stavu, soud tehdy rozhodl o dvouletém odkladu návratu za mříže.
Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...