Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Tyranizovali nájemníky, ale soudce Pytloun nechal případ promlčet. Ten teď čelí kárné žalobě

Česko

  12:29
PRAHA - Soudce pražského městského soudu Jaroslav Pytloun čelí kárné žalobě v souvislosti s promlčením trestního stíhání obžalovaných advokátů Karla a Lenky Hnilicových. Žalobu podal předseda soudu Libor Vávra, který svému podřízenému vytýká nedůsledný přístup. Zároveň však navrhl, aby kárný senát Pytlouna nijak nepotrestal.

Lenka Hnilicová a její manžel Karel Hnilica (vpravo) u soudu v prosinci roku 2012. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Manželé Hnilicovi původně dostali podmíněné tresty za útisk nájemníků, projednání svého odvolání před Pytlounovým senátem ale následně oddalovali mimo jiné zdravotními omluvenkami. Pytloun jejich stíhání nakonec loni v říjnu zastavil s tím, že je promlčené. Pravomocný odsuzující rozsudek by přitom pro právníky mohl znamenat i to, že by nadále nesměli vykonávat advokátní praxi. 

Bez topení a teplé vody? Když advokáti šikanují najemníky

Pytlounův nadřízený Vávra k tomuto případu uvedl v prosinci v pořadu České televize Reportéři ČT, že se „obává, že nemá právní možnost, jak případně zvažovat kárnou odpovědnost“. Informaci o tom, že kárnou žalobu nakonec podal, přinesly pondělní Lidové noviny.

Lenka Hnilicová a její manžel Karel Hnilica u soudu v prosinci roku 2012.
Lenka Hnilicová u soudu v prosinci roku 2012.

Mluvčí soudu Puci ČTK potvrdila, že Vávra kárný návrh vznesl, a to minulý týden. Nejvyšší správní soud může Pytlounovi podle závažnosti provinění uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy senátu nebo nejpřísnější odvolání z funkce soudce. Vávra však nic takového nepožaduje. „Navrhuje, aby bylo od kárného opatření upuštěno, protože samotné projednání věci považuje za dostačující,“ vysvětlila mluvčí.

Bez oken, tepla a teplé vody. Nájemníky šikanují majitelé - právníci

Kárná žaloba Pytlounovi vytýká nedůsledný přístup k vedení řízení, a to zejména k prověřování žádostí Hnilicových o odročování veřejného zasedání. Pytloun tím podle žaloby zavinil to, že nastalo promlčení stíhání - mimo jiné například nestanovil lhůtu k vypracování posudku ohledně zdravotního stavu Hnilicové a dostatečně neurgoval jeho vyhotovení. Zaviněně tím prý porušil povinnosti soudce a ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů.

Nájemníci, kteří v kauze útisku figurovali jako poškození, se snažili Pytlounovo rozhodnutí zvrátit prostřednictvím Nejvyššího státního zastupitelství. Instituce do případu už dříve jednou zasáhla, když Pytlounův senát vyhodnotil skutek popsaný v obžalobě jen jako možný přestupek a poslal věc do přestupkového řízení. Tentokrát se však rozhodla, že dovolání v neprospěch Hnilicových nepodá. Podle zastupitelství totiž Pytlounovu rozhodnutí ohledně promlčení nelze z hlediska aplikace zákona nic vytknout.

Autor: