26. března 2017 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudce čeká kvůli korupci vězení, jeho kolega už sedí na Ruzyni. Také za úplatky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Bývalý soudce Josef Knotek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý soudce Josef Knotek | foto: Martin AdamecMAFRA

LITOMĚŘICE/PRAHA Někdejší litoměřický soudce Ladislav Jelínek tento týden obdržel pravomocný trest 2,5 let vězení za korupci. Bude tak třetím mužem v taláru, jenž kvůli úplatkům poputuje za mříže. Jelínek si přitom už jeden podmíněný trest za korupční jednání s sebou nesl, tehdy s ním v případu figuroval i jeho kolega z litoměřického soudu Josef Knotek. Na rozdíl od Jelínka však ze síně odešel s nepodmíněným trestem 5,5 roku vězení. Server Lidovky.cz zjišťoval, jak Knotek po rozsudku skončil.

Josef Knotek s Ladislavem Jelínkem byli vůbec prvními soudci v zemi, kteří uslyšeli verdikt vinni za korupci v souvislosti s výkonem své funkce. Okresní soud v Jičíně je potrestal v květnu 2014, dvojice se však úspěšně odvolala a stejný soud o rok a pár měsíců později rozhodoval v jejich případu znovu. V červenci 2015 došel ke stejnému závěru, za trojici případů ovlivňování soudního řízení za protislužby včetně úplatků je odsoudil. Jelínek tehdy vyvázl s podmínkou, Knotek však dopadl hůř.

„Za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby, zločin podplácení a zločin přijetí úplatku se odsuzuje k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání pěti roku a šesti měsíců,“ citovala pro server Lidovky.cz klíčovou pasáž rozsudku vedoucí správy Okresního soudu v Jičíně Vladimíra Dytrychová, navrch dostal pokutu 150 tisíc korun. Knotek s Jelínkem a soudní zapisovatelkou Jiřinou Šindelářovou v letech 2010 a 2011 ohnuli několik případů, v jednom zařídili rychlejší navrácení řidičského průkazu a v jiném třeba pomohli leasingovému podvodníkovi dříve z vězení.

Oba soudci se odvolali i podruhé, případ se tak znovu dostal na stůl Krajskému soudu v Hradci Králové. Jenže tentokrát to Knotkovi nevyšlo (Jelínek zůstal na podmínce). Krajský soud 17. prosince 2015 jeho pětiapůlletý trest potvrdil, tehdy to byl vůbec první pravomocný trest pro soudce za korupci v zemi. „Krajský soud přezkoumal napadené rozhodnutí a s jeho závěry se s jako věcně správnými ztotožnil,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Jan Kulhánek. Knotek si na úplatcích přebral desítky tisíc korun.

Knotek nastoupil do vězení dobrovolně, nejprve ho přijali v Litoměřicích

Někdejšímu soudci Knotkovi tak nezbylo se než se připravit na nástup do vězení, kam podle zjištění serveru Lidovky.cz vkročil 12. dubna 2016. Primát soudce uvězněného za korupci mu ale těsně unikl, o čtyři dny dříve totiž kvůli úplatkům usedl za mříže pražský soudce Ondřej Havlín. Zatímco Havlínovi se do vězení nechtělo, do cely ho musela dopravit policie, Knotek dorazil do káznice dobrovolně a včas. „Nastoupil v termínu,“ podotkla vedoucí správy jičínského soudu Dytrychová.

Do výkonu trestu ho přitom přijala věznice, k níž měl velmi blízko. Každý den chodil kolem ní do práce. Knotek nastoupil do věznice v Litoměřicích, která přímo přiléhá k budově tamějšího soudu. „Nastoupil k nám, byl v přijímacím oddělení a poté se umístil k výkonu trestu do další věznice,“ sdělil serveru Lidovky.cz vedoucí oddělení vazby a výkonu trestu litoměřické věznice Jaroslav Kindl. Serveru Lidovky.cz se podařilo zjistit, že Knotek si ve finále trest odpykává ve vězení v pražské Ruzyni.

V Ruzyni řídí režimem dozoru, což je druhý nejmírnější typ výkonu trestu. Po káznici se pohybuje pod dohledem vězeňské služby, nicméně ředitel mu může povolit volný pohyb nebo pracovat mimo věznici bez dohledu. Ředitel ruzyňské káznice Jaroslav Horák si přitom na první dobrou nevzpomněl, že má mezi trestanci bývalého soudce. Nicméně Knotkovi z jeho bývalé profese žádné zvláštní zacházení neplyne.

Bývalý soudce Josef Knotek
Josef Knotek je historicky druhý soudce v Česku, který si odpykává trest za...

Ve vězení Knotek vrahy nepotkává, jeho kauzu ještě projedná Nejvyšší soud

„Může se k tomu třeba přihlédnout při zařazování do té které vnitřní skupiny odsouzených, třeba jestli bude pracovat, nebo nebude pracovat, ale jinak nic významného,“ vysvětlil ředitel Horák. „Žádné výjimky nikdo nemá, pro každého odsouzeného platí standardní výkon trestu v daném typu režimu,“ podotkl ředitel Horák. Protože Knotek podléhá „jen“ dozoru, s vrahy či recidivisty do kontaktu nepřijde.

První kauza soudce Knotka

Korupční případ nebyl první, v němž soudce Josef Knotek figuroval jako obžalovaný. V roce 2007 soud projednával jeho údajné zneužití pravomoci veřejného činitele, když měl zahladit dopravní nehodu opilého soudce Nejvyšší soudu Zdeňka Sováka.
Knotek kvůli kauze nesměl téměř tři roky vykonávat svou funkci, nakonec ale odešel od soudu bez trestu. Z úplatkářské kauzy už však nevyvázl, v roce 2013, ještě během procesu, se sám vzdal soudcovského taláru.

Pro Knotka s Jelínkem si kriminalisté došli v říjnu 2011. Kauza tehdy vyvolala v české justici pozdvižení. Ačkoliv veřejnost už tou dobou dávno žila příběhem zločinného spolčení kolem ústeckého soudce Jiřího Berky, tohle byl první případ soudce explicitně spojeného s korupcí. Knotek po zatčení putoval do vazby. Policie ho navíc sebrala krátce předtím, než měl zmanipulovat další případ.

„Podařilo se mu vytvořit korupční prostředí na Okresním soudě v Litoměřicích, čehož dostatečně využíval tím, že za snahu pomoci v souvislosti se soudními řízeními si nechal buď slíbit, nebo přímo poskytnout finanční plnění,“ uvedl v rozsudku mimo jiné soudce Theodor Petryšín, jenž Knotka potrestal. Jeho kauza však ještě není zcela uzavřená, od loňského prosince leží na Nejvyšším soudu jeho dovolání.

  • 6Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz