Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soudní znalec 'vlčí děti' nikdy neviděl, Pospíšil chce případ prověřit

Česko

  7:00
PRAHA - Původní tvrdý rozsudek, který otce 'vlčích dětí' poslal na osm let do vězení a matku na psychiatrické léčení, vzbudil bouřlivé reakce. Při odvolacím soudním líčení totiž vyšlo najevo, že soudní znalec jejich děti nikdy neviděl a čerpal pouze z posudku kojeneckého ústavu. Obhájce Jan Červenka upozornil na další nejasnosti případu. Došlo to tak daleko, že se do celé kauzy chce vložit šéf justice Jiří Pospíšil.

Rodiče vlčích dětí u soudu. foto: ČTK

Zatímco prvoinstanční soud vynesl nad rodiči Martinem a Hanou K., vyznávajícími alternativní styl života, exemplární tresty, odvolací senát vrátil případ na samý začátek. Posudek, který vedl k přísnému verdiktu, může vést k historicky prvnímu trestu pro soudního znalce za nekvalitní práci.

Kvůli špatnému vyhodnocení důkazů se má kauzou znovu zabývat pražský městský soud. Scénář, že známý případ poslouží jako osvěta pro přísnější nároky na práci soudních znalců, připouští šéf justice Jiří Pospíšil (ODS). „Už jsem zadal podřízeným, aby postup v tomto případě prověřili. Pokud se prokáže, že posudek nebyl řádně zpracován, rozjedeme první správní řízení,“ potvrdil LN Pospíšil.

Více o případu 'vlčích dětí':


Novela zákona o znalcích a tlumočnících, která platí od ledna, totiž umožňuje trestat znalce za chyby v činnosti až stotisícovou pokutou. „Dosud jsme tento institut nepoužili. Toto může být první příležitost,“ dodává ministr Pospíšil.

O co přesně jde: za to, že před světem dokonale utajili narození svých dvou synů, nechodili s nimi ven, neoblékali je a podle obžaloby ani řádně nemyli, vyměřil pražský městský soud zkraje ledna rodičům vlčích dětí přísné tresty. Pro otce osm let vězení, pro matku tříletou podmínku a psychiatrickou léčbu.

Rodiče vlčích dětí u soudu.

Rodiče vlčích dětí u soudu.

Soudce Kamil Kydalka přitom vycházel i z posudku soudního znalce Ivana Boušky, který se však s dětmi nikdy nesetkal ani je nevyšetřil. Právě to zkritizoval předseda odvolacího senátu Vladimír Král. „Je zarážející, že nebylo považováno za nutné, aby znalec v takovémto případě provedl vlastní vyšetření,“ pozastavil se Král. Znalec Bouška však pochybení odmítá.

'Vlčí rodiče' nemají vyhráno

„Dělal jsem stovky vyšetření, tohle ale bylo velmi obtížné. Vycházel jsem navíc jako soudní znalec jen z údajů ze spisu. Nemohl jsem už nikoho vyšetřovat,“ tvrdí Bouška. Svůj postup nyní bude muset zřejmě obhájit před ministerskou komisí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMSVyhráno však nemají ani „vlčí rodiče“. Soudce Kydalka pro LN řekl, že si za svým původním verdiktem stojí. „Nemyslím, že by posudek byl odfláknutý. A že se nyní dětem daří dobře, nemá žádný význam. To bychom se také mohli za deset let panu obžalovanému ještě omlouvat, že se dětem vlastně nic nestalo,“ říká Kydalka.

Při obhajování výše trestu však Kydalka zůstává osamocený. Už po vynesení původního rozsudku obhájce Jan Červenka namítal, že nebyly dostatečně posouzeny všechny důkazy a vyslechnuti všichni svědci. Kritizoval i způsob, jakým ke svým závěrům dospěl soudní znalec, který ve svém posudku hodnotil zdravotní stav chlapců. „Vycházel jen z lékařské zprávy kojeneckého ústavu. Děti nikdy osobně nevyšetřil ani neviděl,“ dodal k případu obhájce.Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat