Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Souhlas obou rodičů už u lékaře není nutný. Stačí souhlas dítěte

Česko

  13:51
Poslanci hladce schválili zrušení povinného souhlasu obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Předkladatelé novely v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) přiznávají, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl problémy.

Ortopedi zdarma nvštěvují školy - ilustrační foto: Shutterstock

Předloha míří k posouzení do Senátu. Poslanecká novela uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

ČTĚTE TAKÉ:

Novela také mění podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

Sněmovna na návrh zdravotnického výboru vypustila z předlohy změnu podmínek pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud je pod vlivem návykové látky nebo ohrožuje sebe a své okolí, a oznamování o hospitalizaci a omezení pacienta soudu. Prý by mohly být v rozporu s některými mezinárodními úmluvami.

Poslanci naopak poskytli jeslím více času na jejich přeměnu ze zdravotnického zařízení, a to až do konce příštího roku místo dubna.

Souhlasili i s návrhem Lenky Kohoutové (ODS), který zahrne do takzvané domácí péče také například zařízení sociálních služeb nebo zařízení ústavní výchovy. Nyní je možná jen u pacienta doma.

Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Sněmovna ji ale už dříve zamítla.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat