13. července 2019 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD není extremistická, ale radikální, řekl Zeman ve videozdravici členům hnutí

Miloš Zeman poslal účastníkům celostátní konference SPD předtočenou zdravici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman poslal účastníkům celostátní konference SPD předtočenou zdravici. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve videozdravici delegátům dnešní konference SPD Tomia Okamury uvedl, že hnutí nepokládá za extremistické, ale za radikální. Vytkl SPD odpor k zahraničním misím české armády.

Zeman podotkl, že radikalismus znamená cestu ke kořenům. Radikální strany obecně představují podle něho část politického spektra.

Z programu SPD prezident podpořil myšlenku přímé demokracie, připomněl, že byl na jejím základě zvolen. Prezident míní, že přímo by se mohli volit starostové, primátoři, hejtmani. Zdůraznil také, že dlouhodobě podporuje zavedení obecného referenda.

Od SPD se ale prezident, jak připomněl, liší v pohledu na zahraniční mise. Zeman řekl, že proti islámskému terorismu se nemá bojovat jen slovy, ale i činy, proto podporuje misi v Afghánistánu. „Přemýšlejte o tom, zda se vaše slova a vaše činy nerozcházejí,“ nabádal delegáty pražské konference Zeman.

Evropské volby ukázaly, že hnutí Svoboda a přímá demokracie má v české politice pevné místo a má pevné voličské jádro. Řekl to předseda hnutí Tomio Okamura. V projevu zdůraznil vlastenectví, přihlásil se například k historikovi Františku Palackému a prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Okamura naopak odmítl například globalizaci a evropskou integraci.

Sobotní konference SPD se má zaměřit na strategii do druhé poloviny volebního období Poslanecké sněmovny, aktualizovat některé programové teze a připravovat se na krajské volby, které se uskuteční příští rok na podzim. 

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz