Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Speciální tým Johnova ministerstva prověří možnost zákazu KSČM

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Speciální tým ministerstva vnitra (MV) začne tento týden připravovat podklady pro případný zákaz Komunistické strany Čech a Moravy. Ministr vnitra Radek John (VV) zadal odboru bezpečnostní politiky, aby sesbíral všechny potřebné dokumenty. Na jejich základě se pak rozhodne, zda může stát proti KSČM žalobu podat.

Uvedla to Česká televize (ČT) s tím, že stejný tým připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistické Dělnické strany.

LN upozornily na možnost zákazu KSČM už dříve:

Vláda premiéra Petra Nečase se rozhodla k akci 21 let od pádu komunistického režimu. John potvrdil, že už ministerstvo rozeslalo dopisy se žádostmi o analýzu, sám ovšem upozorňuje, že půjde o zdlouhavý proces.

Podle Johna zadalo ministerstvo analýzy na žádost poslanců po pátečním projednávání zákona o protikomunistickém odboji. Přispělo tedy k tomu páteční vystoupení poslanců KSČM Marty Semelové a Miroslava Grebeníčka v Poslanecké sněmovně.

Dále čtěte:

Schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje v pátek ve sněmovně provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM. Zasloužil se o to svým hodinovým projevem bývalý předseda komunistů Grebeníček, podle něhož je norma "politickou adorací teroristických aktů minulosti" a aktéři třetího odboje "často byli dobrodruzi na hranici dospělosti".

Grebeníček ve svém projevu mimo jiné obhajoval marxismus, zpochybňoval věrohodnost řady příslušníků protikomunistického odboje, odsoudil členy skupiny bratří Mašínů.

Pracovníky odboru zřejmě čeká složitější práce než v případě Dělnické strany. Mohou se ale opřít například o žalobu, kterou na vládu za zvláštní komisi poslal senátor Jaromír Štětina. "Senát usoudil, že KSČM porušuje ústavu, a chce, aby nezávislý soud posoudil toto podezření," řekl Štětina.

Komunisté jsou připraveni se bránit. Komunistický poslanec Milan Bičík řekl, že by strana využila všech zákonných opatření, která jí právní řád umožňuje.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť
Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť

Minulý a letošní rok znásobil potřeby na kvalitní a stabilní připojení. Pracujeme a učíme se z domova, streamujeme videa, hrajeme online hry,...