Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Špinaví Ukrajinci a levicoví lemplové. Škárkův politický odkaz

Česko

  15:36
PRAHA - Chce napravit politickou kulturu, hromadnou dopravou ale kvůli "Ukrajincům ve špinavých montérkách " nejezdí a levicové voliče považuje za "flákače a lemply". I to prohlásil Jaroslav Škárka, bývalý výkonný místopředseda Věcí veřejných, který říká, že mu ministr dopravy Vít Bárta (VV) platil za loajalitu.

Jaroslav Škárka foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Škárka prohlašuje, že chce napravit politickou kulturu, přitom ale píše blog, kde čtenářům předkládá velmi vyhrocené až extrémní názory. Při srovnávání levicové a pravicové politiky tak třeba ostře zkritizoval voliče levice a označil je za "flákače a lemply".

Čtěte dále


"Naprosto nerozumím různým podporám na bydlení, či dojíždění do práce. Pokud jsem nespokojený se svým platem, tak se za lepší prací přestěhuji. Pokud nemám finance na bydlení v centru Prahy, tak se přestěhuji na okraj, nebo změním práci, doplním si vzdělání," napsal poslanec Škárka. "Levice se zastává flákačů a trestá lidi schopné," podotkl.

Čtěte dále

V rozhovoru pro Právo navíc řekl, že mít děti je stejné rozhodnutí jako mít auto. Odmítá totiž zvýhodňování rodin s dětmi. "Je svobodné rozhodnutí člověka mít děti a mít jich tolik, kolik jich může uživit. S trochou nadsázky bych to mohl srovnat se situací, že se rodina rozhodne mít auto a pak zjistí, že je provoz moc drahý, a chce po státu příspěvek na benzín," vysvětlil.

Jak zadarmo na výlet do Kanady
Další příspěvek na blogu zase pojmenoval "Jak zadarmo na výlet do Kanady". Kritizuje v něm Romy, kteří se pokusili neúspěšně získat azyl v Kanadě. "Nejenže neplatili po dobu pobytu v zahraničí v mnoha případech nájmy, ale nechali byty napospas, takže jsou nyní zdevastované. Samozřejmostí je, že si půjdou vybrat dávky za celou uplynulou dobu. Přitom po dobu pobytu v Kanadě pobírali příspěvek. Zdá se vám to neuvěřitelné? Mně taky. Každý člověk, který se takto zachová, si ode mě nezaslouží jiné označení než příživník," napsal loni v březnu Škárka. Kromě toho také prohlásil, že pozitivní diskriminace podněcuje k rasismu. Zelení ho obvinili z rasismu, což Škárka ale odmítá.   

K tématu

Poslanec se také doznal, že velmi nerad využívá pražskou hromadnou dopravu a raději cestu do práce "přetrpí na přecpané magistrále".

"Do tramvaje nastoupím opravdu jenom tehdy, když není zbytí, protože špinavé sedačky, upatlaná madla, ukrajinští dělníci ve špinavých montérkách, kteří se na mě lepí ze všech stran, a smradlaví spící bezdomovci nejsou pro mě lákadla ve prospěch městské dopravy," napsal bývalý zastupitel za Prahu 1. 

Anketa

Jaký bude další vývoj vládní koalice po krizi ve straně Věci veřejné?

ODS bude vládnout s TOP 09 a podpoří je odpadlíci z Věcí veřejných. 2588
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) celou kauzu vysvětlí a koalice bude ve vládnutí pokračovat. 1095
ČSSD se podaří vyslovit nedůvěru vládě Petra Nečase (ODS). 145
Vše směřuje k předčasným volbám. 979

Škárka na svých radikálních až extrémních názorech přesto žádný problém nevidí. "Nevím o žádné mé aroganci vůči občanům či voličům, ani bych se toho neodvážil. Pokud narážíte na mé blogové texty, zde jsem formuloval záměrně některé věci expresivněji, aby vyvolaly diskuzi," obhajoval se Škárka při čtvrtečním on-line rozhovoru na serveru Aktuálně.cz.

Poslanec Škárka prohlásil, že za mlčení o financování Věcí veřejných dostával od ministra Bárty zaplaceno. Později ale své tvrzení odvolal, aby ho vzápětí znovu potvrdil. Věci veřejné ho tento týden vyloučily ze strany. Ve sněmovně chce ale Škárka zůstat.

Kdo je Jaroslav Škárka

Datum a místo narození: 24. listopadu 1970, Ostrava

Současné funkce:
 poslanec Poslanecké sněmovny (od května 2010). Do tohoto týdne byl výkonným místopředsedou VV (od 2009).

Vzdělání: vystudoval pedagogiku a výchovné poradenství na Masarykově univerzitě v Brně.

Profesní kariéra: pracoval jako učitel a později prošel řadou redaktorských pozic. Pracoval v nakladatelstvích Computer Press nebo Grada Publishing, byl také šéfredaktorem časopisu Pražan, spojeného s VV. V roce 2006 byl za VV zvolen zastupitelem v Praze 1. Byl zde členem komise pro bezpečnost, prevenci kriminality a kontrolu a členem a od roku 2009 do voleb předsedou finančního výboru. V květnu 2010 byl zvolen za Plzeňský kraj do Poslanecké sněmovny. Působí v rozpočtovém výboru, je místopředsedou petičního a kontrolního výboru sněmovny.

Členství v politických stranách: krátce byl v roce 1996 členem ODS, od roku 2003 se angažuje ve Věcech veřejných. Od března 2005 do 27. června 2009 byl předsedou VV. Poté, co ho vystřídal Radek John, se stal výkonným místopředsedou strany. Tento týden ho však vedení strany ze svých řad vyloučilo.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...