11. srpna 2011 15:21, aktualizováno  16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor o pochod gayů štěpí ODS, Vysočina stojí za Klausem

ODS Vysočina vítá Václava Klause na oslavách 20. let ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS Vysočina vítá Václava Klause na oslavách 20. let ODS | foto: ODS Vysočina

JIHLAVA/PRAHA Prezident Václav Klaus je přesvědčený, že ODS vyklízí konzervativní pozice, když neodsoudilo záštitu primátora Bohuslava Svobody (ODS) nad festivalem Prague Pride. Ke Klausovi se připojila regionální rada ODS Vysočina. A prezident jí za to promptně poděkoval.

"Považujeme za nutné vyjádřit politování nad skutečností, že primátor... Bohuslav Svoboda – čelný člen ODS – převzal záštitu nad akcí 'Prague Pride', jejíž smysl a cíle považujeme z hlediska principů, kterým věříme, za kontroverzní," stojí v prohlášení členů regionální rady ODS Vysočina.

O POSTOJI ARCIBISKUPA ČTĚTE ZDE

Prohlášení dále chválí Václava Klause, který se zastal svého vicekancléře Petra Hájka. Ten označil pochod homosexuálů Prahou za nátlakovou politickou demonstraci.

PRIMÁTOR O ZÁŠTITĚ

"Vnímal jsem jako svoji povinnost, že tato menšina má právo na to, aby tolerance k ní nekončila u bran primátorské záštity," uvedl ve čtvrtek primátor Svoboda.

Podle něj může mít takový názor i konzervativní politik. Dodal, že není zastáncem toho, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti.

Svoboda diskuzi kolem své záštity bere jen jako nepodstatný problém. Do sobotního průvodu primátor nepůjde, plánoval prý původně na tento termín dovolenou.

"Názory prezidenta republiky... považujeme za správné a stejně pevně obhajujeme základní princip svobodné společnosti - právo na svobodu názoru a slova," píše vysočinská ODS vedená Ivo Strejčkem.

Klaus: ODS dává prostor krajní pravici

Prezident regionální radě poděkoval. "Jsem rád, že se také v tomto směru ozvala alespoň část ODS, zatímco vedení ODS – pro mě naprosto nepochopitelně – mlčí," stojí v dopise, který mají Lidovky.cz k dispozici.

"Jestli nebude jisté konzervativní názory zastávat ODS, kdo jiný to už může dělat?" pokračuje v kritice Klaus, bývalý čestný předseda občanských demokratů. "Pak skutečně necháváme prostor pro jakousi krajní pravici, aby se toho chopila ona," pokračuje prezident.

KLAUS V ČELE KONZERVATIVNÍ STRANY?

Klaus již dříve avizoval, že po odchodu z funkce chce zůstat na české politické scéně aktivní. Předseda konzervativního a euroskeptického hnutí Akce D.O.S.T. nedávno v rozhovoru řekl, že o možném vzniku nové pravicové strany s Klausem mluvil a pokud by prezident měl zájem, rád by se podobného projektu účastnil.

Regionální sdružení ODS Vysočina má s Václavem Klausem dobré vztahy. Při letošních oslavách 20. výročí vzniku ODS to byl jediný kraj, který zakladatel strany navštívil a kde se dočkal vroucího přijetí.

"NÁTLAKOVÁ AKCE DEVIANTŮ"

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi.Vlnu protestů proti prvnímu pražskému "pochodu hrdosti" spustil minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod, který je součástí festivalu s koncerty, večírky či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa.

O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za záštitu nad akcí.

Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se prezident velmi obává.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!