Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor ve vládě. Kalousek Bátoru ostře napadl a hrozí odchodem

Ladislav Bátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Bátora | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Spor o Ladislava Bátoru se přenesl do vlády. TOP 09 prý požaduje, aby kontroverzní muž skončil na ministerstvu školství, ministr Josef Dobeš (VV) ale zatím personálního ředitele svého úřadu a předsedu iniciativy D.O.S.T. drží ve funkci.

Na dotaz, zda už se s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS) sešel a zda od něj ve vztahu ke svému podřízenému dostal nějaké zadání, odpověděl Josef Dobeš formou SMS, že "nedostal". Po středečním jednání vlády Nečas novinářům řekl, že nad Bátorovými výroky nelze "mávnout rukou".

ČTĚTE VÍCE:

Tématu se údajně přímo dotkli ministři i na zasedání kabinetu, poznámky některých byly údajně ironické a velmi ostré. Serveru Parlamentnilisty.cz Dobeš řekl, že Bátora zůstává ve své funkci a má dál ministrovu podporu. "Je to slušný člověk konzervativního smýšlení. Argumenty některých kolegů mě nepřesvědčily," citoval Dobeše server.

Bátora je rasista, říká Kalousek
Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek Bátoru podle serveru tvrdě napadl a označil ho prý za "starého fašouna". Pro Právo později dodal, že Bátora je rasista. ""Původně jsem myslel, že v souvislosti s panem Bátorou budu zdrženlivý. Ale kdo v souvislosti s jakoukoli národností či barvou pleti používá slovo rasa, tak je prostě rasista," prohlásil Kalousek.

TOP 09 požaduje Bátorův odchod, jinak prý zváží setrvání ve vládě. Bátorův konec na ministerstvu údajně chce i premiér Nečas. "Diskusi na vládě nemám v povaze komentovat," reagoval na dotaz Kalousek.

Bátora je vysokým úředníkem ministerstva školství a proti tomuto jeho angažmá se zvedla vlna protestů. Nevládní organizace jako Svaz osvobozených politických vězňů či Amnesty International poukázaly v otevřených dopisech na Bátorovy netolerantní názory a vyzvaly premiéra, aby věc řešil.

"Nelze mávnout rukou nad jeho výroky," poznamenal předseda vlády k Bátorovi na tiskové konferenci. Nechtěl ale konkretizovat, co Dobešovi řekl, případně mu ještě plánuje sdělit přímo mezi čtyřma očima.

Kritika homosexuálů i velvyslance
Bátora na sebe naposledy upozornil kritikou pochodu sexuálních menšin Prague Pride plánovaného na sobotu. Otevřeným dopisem, který podepsal jménem své iniciativy D.O.S.T., kritizoval i amerického velvyslance v ČR Normana Eisena, který pochod homosexuálů spolu s dalšími diplomaty podpořil.

Stínová ministryně ČSSD pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová premiéra za jeho postoj pochválila a současně ho vyzvala, "aby se svou autoritou premiéra zasadil o to, aby pan Bátora ze státní správy definitivně zmizel".

ČTĚTE TAKÉ:

Bátora si má podle ní vybrat: buď být aktivistou, nebo státním úředníkem. Aktivity Bátory, který ve volbách kandidoval za nacionalistickou Národní stranu, padají na celou vládu, zdůraznila.

Bátoru hájí prezident Václav Klaus a lidé z jeho okolí, například vicekancléř Petr Hájek se netají názory blízkými Bátorovým. Klaus před časem mediální kritiku Bátorova nástupu na školství označil za "hilsneriádu".

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg úterním Hospodářským novinám řekl, že Bátora má "velmi vysokou ochranu". "Nevím, jestli si na jeho odvolání někdo troufne," dodal.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...