Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Squatteři obsadili usedlost Šatovka v Praze, byli i na střeše. Zasahovala jednotka SPJ i hasiči

Česko

  3:57aktualizováno  11. února 12:28
PRAHA - V pátek večer obsadili squatteři usedlost Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Zpočátku klidná situace se během noci vyhrotila, squatteři neuposlechli výzev k opuštění objektu a policisté poté vnikli dovnitř. Aktivisté se proto uchýlili na střechu. Několik z nich tam setrvávalo i v sobotu a v neděli.

Squateři obsadili usedlost Šatovka. foto:  Michal Šula, MAFRA

Policisté nebudou proti squatterům na střeše usedlosti Šatovka v Praze z bezpečnostních důvodů zasahovat. V sobotu kolem půl třetí odpoledne to řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Okolí objektu ale budou policisté dále sledovat. Squatteři obsadili dům v pátek večer. Několik hodin s nimi pak neúspěšně vyjednávali policisté i vedení radnice Prahy 6, která dům spravuje.

Policie po konzultaci se státní zástupkyní oznámila, že jednání squatterů na střeše usedlosti je pouze přestupkem. Z bezpečnostních a taktických důvodů se tak policisté nesnažili squattery ze střechy dostat. „Počkáme, až slezou,“ řekl Daněk.

Squatteři obsadili Šatovku v pátek

Žádné ultimátum squatteři od policistů podle mluvčího nedostali. Byli jen vyzváni, aby odešli, na což nereagovali. Nadále státní i městští policisté hlídkovali kolem Šatovky, aby se do budovy nikdo další nedostal.

Do páteční akce byla zapojena také zásahová jednotka, speciální pořádková jednotka (SPJ), městská policie i hasiči s výškovou technikou a seskokovou matrací. 

Squatteři v usedlosti Šatovka pobývali i před několika lety poté, co budova od roku 2011 chátrá. Odešli na základě dohody se zástupci městské části, kteří přislíbili, že objekt zrekonstruují. To se však do dnešního dne nestalo, napsal server Týdeník Policie.

Squatteři na střeše Šatovky.

Celá akce začala v pátek večer, kdy usedlost squatteři obsadili. Na místo se sjely hlídky státní a městské policie. Po dohodě se starostou městské části  Ondřejem Kolářem (TOP 09) však státní policisté místo opustili. Starosta mezitím zahájil vyjednávání s novými „obyvateli“ objektu.

To však k ničemu nevedlo, a tak se během noci policisté k usedlosti vrátili. Šatovku obsadily jednotky SPJ - tzv. těžkooděnci. Ti vnikli do objektu, squatteři ale vylezli na střechu. Na místo přijela i zásahová jednotka se specialisty na zákroky ve výškách. K místu dorazil také velitel Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) a ředitel Obvodního ředitelství Policie ČR Praha 1. Policii asistovali i hasiči, jejichž jednotky vyjely ze stanic Petřiny a Smíchov.

Policii asistovali i hasiči.
Ještě před příjezdem policie se zhruba desítka squatterů vydala na střechu.

Ještě před příjezdem policie se zhruba desítka squatterů vydala na střechu. Následně tito lidé zaházeli schodiště skříní, lednicí a dalšími věcmi. Také zabarikádovali několik dveří, včetně hlavních vstupních. Hasiči nasvítili objekt světelným stožárem, následně se všechny zásahové jednotky dostaly na půdu a pokusily se se squattery opět vyjednávat. Bez výsledku.

Po čtvrté hodině ráno se velitel celé akce rozhodl po poradě se zásahovou jednotkou o tom, že nebudou - zatím - zasahovat. Zákrok by představoval velké riziko pro lidi na střeše.

Akce na střeše pokračovala v sobotu i v neděli

Squatteři zůstávají v usedlosti Šatovka i v neděli. Neobydlený dům obsadili v pátek večer, několik je jich na střeše. Policie z bezpečnostních důvodů nechce zasahovat, protože by mohli být squatteři či policisté při zásahu na střeše zraněni. Policie už v sobotu uvedla, že squatteři se dopouštějí jen přestupku, policisté počkají až slezou. Situace se od sobotního večera nezměnila, řekl v neděli kolem osmé hodiny ranní mluvčí pražské policie Jan Daněk. 

V sobotu dopoledne na střeše zůstávali zřejmě čtyři lidé, hlásila z místa fotoreportérka ČTK.

„Policisté s nimi komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli. Následovaly zákonné výzvy, které však (squatteři) také neuposlechli,“ popsal situaci Daněk. Nakonec se policisté rozhodli, že proti lidem v Šatovce nezasáhnou. Hrozilo by podle Daňka zranění squatterů i policistů.

Na místě zůstávali policisté i v sobotu a situaci v areálu usedlosti sledovali. Hlídali také, aby do domu nevnikli další lidé.

Vila Šatovka v Šáreckém údolí.

Vila Šatovka v Šáreckém údolí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

V sobotu nabídl squatterům starosta Prahy 6 projednání situace kolem domu na zastupitelstvu. Squatteři ale dohodu nepřijali, uvedla radnice. 

Squatteři usedlost obsadili již v minulosti, v prosinci roku 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí Prahy 6 o bezplatném využívání Šatovky ale v lednu 2016 z usedlosti sami odešli. Vedení městské části pak oznámilo, že chce Šatovku přebudovat na bytový dům. Squatteři v prohlášení zveřejněném na webu A2larm.cz uvedli, že radnice sliby o znovuzprovoznění Šatovky nesplnila.

„Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici,“ uvedli squatteři. „V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk,“ doplnili.

Přehled nejznámějších případů, kdy squatteři obsadili budovy v Praze

 

 • Apolinářská ulice a ulice Na Slupi v Praze 2 - Do opuštěného objektu bývalých lázní vnikli squatteři v září 2009, údajně jej obsadili jako náhradu za vilu Milada, kterou museli opustit. V budově strávili noc, poté je zadržela policie. V roce 2011 úředníci Prahy 2 rozhodli, že squatteři nespáchali ani přestupek a nebudou potrestáni. Prvoinstanční soud jim přitom udělil podmíněné tresty a obecně prospěšné práce. Odvolací soud ale verdikt zrušil a případ postoupil Praze 2.
 • Buďánka v Praze 5 - Někdejší kolonii dělnických domků obsadili squatteři na jaře 1991. Začátkem roku 1992 policie domy vyklidila, většina lidí se přesunula do squatu Sochorka. V pozdějších letech ale zanedbané domky squatteři znovu obývali. V roce 1997 přešla Buďánka do správy Prahy 5, osada byla v 90. letech vyhlášena památkovou zónou. Většina objektů byla kvůli špatnému stavu zbourána, první kompletně obnovený objekt byl otevřen v roce 2016, slouží jako komunitní prostor. Další tři objekty mají být opraveny do dvou let.
 • Cibulka v Praze 5 - Neudržovaný statek v Košířích byl podle squatterů již od 90. let centrem alternativní kultury. V roce 2008 se pokusila o jeho oživení skupina lidí, která zde připravovala se souhlasem majitele kulturní projekty, jejich záměr ale ukončila policie. Squatteři se s policisty střetli v listopadu 2008, kdy policie kvůli snaze dopadnout pachatele loupeže prohledávala usedlost. Squatteři objekt znovu obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Později aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale vlastník ke konci března 2015 vypověděl a podal na squattery trestní oznámení, v květnu toho roku policisté squattery vystěhovali. Vloni v březnu Ústavní soud nařídil státnímu zastupitelství, aby jejich postup při vyklízení Cibulky prověřilo.
 • Ladronka v Praze 6 - Statek ze 17. století obsadila skupina lidí v září 1993 a založila nadaci Ladronka, která se zde snažila vybudovat tzv. autonomní sociálně-kulturní centrum. Po několika pokusech policie o vyklizení objektu v roce 1996 uznal magistrát obyvatele squatu za rovnocenné partnery pro jednání. V listopadu 2000 však policie squattery vystěhovala. Na tři stovky příznivců Ladronky pak v prosinci protestovaly na Mariánském náměstí a pochodovaly Prahou. V roce 2005 v Ladronce vznikl veřejný sportovně-rekreační areál.
 • Sochorka v Praze 7 - Squat v ulici pplk. Sochora v Holešovicích vznikl začátkem roku 1992. Pořádaly se tady výstavy, koncerty či přednášky. Komunitu několikrát napadli skinheadi a často se o ni zajímala policie. V domě, který squatteři opustili na podzim 1997, byl po rekonstrukci otevřen domov pro rodiny s dětmi.
 • Šatovka v Praze 6 - Asi deset squatterů obsadilo v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v Praze. Policisté proti nim zatím nezasáhli, protože squatteři byli i na střeše, takže by mohli být při zásahu zraněni.
 • Vila Milada v Praze 8 - Prvorepubliková vila na rozhraní Troje a Holešovic byla opuštěna v roce 1988, o deset let později se sem nastěhovali squatteři, kteří zde pořádali koncerty. Policie a správce domu se několikrát pokoušeli objekt vyklidit, velkou akci podnikli v říjnu 1998, na podporu squatterů se demonstrovalo v centru města. Koncem června 2009 nechal správce objektu vilu vyklidit, squatterům poté zprostředkoval nové ubytování tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb v soukromém domě v Truhlářské ulici. V červenci 2012 si squatteři v Miladě připomínali tři roky od jejího vyklizení, při akci dům obsadili, policie proti nim zasáhla. Squatteři její postup napadli u soudu, který se postavil na stranu policie.
 • Zenklova ulice v Praze 8 - Squat vznikl v roce 1997, v témže roce jej policie vyklidila. Při zásahu se squatteři zabarikádovali a několik z nich se uchýlilo na střechu. Původně vyhrožovali i sebevražedným skokem, nakonec se vzdali a byli zadrženi policií.
 • Zlatá loď v Praze 1 - Obsazení budovy "Zlatá loď" v historické části města v roce 1990 je označováno za první pražský squat. Obývali jej převážně studenti, umělci a několik rodin s dětmi. Objekt v květnu 1994 vyklidila policie.
Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat