Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starka musí zaplatit zabavenou Krejčířovu směnku na 44 milionů

Jaroslav Starka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Starka. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Fotbalový boss Jaroslav Starka musí zaplatit směnku na 44 milionů korun, zabavenou v domě uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Rozhodl tak Vrchní soud v Praze. Peníze musí Starkova firma FK Marila Příbram a.s. zaplatit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Právně budou tyto prostředky stále Krejčířovým majetkem.

"Platební rozkaz byl dnes potvrzen," řekl mluvčí pražského vrchního
soudu Jan Fořt.

Starka s platností směnek ale nesouhlasí. "Skutečně nejde o falza. Chtěli jsme s Radkem udělat obchod. Sešlo z toho. Krejčíř samozřejmě ví, že mi ty peníze nepůjčil," řekl už dříve Starka Lidovým novinám. Rozsudek soudu je ale pravomocný.

Teprve další soud může rozhodnout, zda se z těchto prostředků bude platit třeba případný prokázaný Krejčířův daňový únik nebo i soudní výlohy. Už dříve potvrdil odvolací soud platnost další směnky a to na 3,2 milionu korun. I ty musí Starka zaplatit na speciální účet. V případě druhé směnky dnes soud jen napravil faktickou chybu v rozsudku.

Fotbalového bosse Starku zadržela policie v listopadu 2006 kvůli podezření z podílu na únosu a smrti otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Z vazby byl propuštěn v únoru 2007; případ dosud neskončil. Policie vyšetřovala Starku už v minulosti. V dubnu 2003 byl obviněn spolu s dalšími lidmi z únosu italského šéfa zkrachovalé Union banky Giuseppe Roselliho. Starka vinu odmítl, až letos v lednu se tímto případem začal zabývat soud.

Radovan Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce jeho luxusní černošické vily, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu rozhodl, že podnikatel, který má seychelské občanství, nemá být vydán k trestnímu stíhání do Česka.

Krejčíř se snažil v roce 2005 dostat z ČR svůj majetek z černošické vily. Policie však kamion zadržela. Zabaveny byly i krabice s oblečením, které za manžely Krejčířovými putovaly leteckou cestou.

Civilní rozvědka také dříve uvedla, že Krejčířovi docházejí finanční
prostředky, a že se proto snaží prodávat svůj majetek v Česku. S touto snahou novináři spojují například prodej sbírky známek, kterou zanechal Krejčířův otec Lambert, nebo pokus o prodej Krejčířových obrazů loni v dubnu. Letos v srpnu se Krejčíř definitivně zbavil domu na pražském Karlově náměstí. Nemovitost koupil za 90 milionů korun od akciové společnosti Krejčířovy matky bývalý majitel tiskárny Reproprint Petr Samohýl.

Radovanovi nic nedlužím

Váš právník Julius Kramarič viněný jihoafrickými úřady z vydírání Krejčíře tvrdil, že při návštěvě u něj hovořili o obchodu mezi ním a vámi.
O ničem takovém nevím. S Radovanem žádné obchodní věci nemám. S Kramaričem jsem o ničem podobném nehovořil. Nemůžu ale mluvit za něj, když vám něco podobného říkal, musí to vědět on.

Stát po vás vymáhá desítky milionů za směnky nalezené v Krejčířově vile. Nejednal Kramarič s Krejčířem právě o nich?
Směnky, to je další kauza, které vůbec nerozumím. Měly být součástí obchodu, který jsme s Krejčířem chtěli udělat, ale který se neuskutečnil. Žádné peníze mu nedlužím. To by mohl Radovan potvrdit. Já mám papíry, které všechno tohle potvrzují. Podle nich je zřejmé, že k tomu byznysu nikdy nedošlo. Nyní je mají moji právníci, kteří je předložili soudu.

O jaký obchod mezi vámi šlo?
Nezlobte se, to vám nechci a nemohu sdělit. Je to v rukou právníků, kteří tu věc řeší.

Riskujete, že toto tvrzení nebude znít příliš věrohodně...
I přesto. Podívejte se, já jsem policií dlouhodobě perzekvován a tohle je další z útoků. V Krejčířově vile se určitě nalezly spousty dalších směnek a podobných papírů, peníze ale vymáhají jen na mně. O tom, že Krejčířovi naše úřady dovolují disponovat s majetkem, se ale už nehovoří.

Soudy v první instanci daly za pravdu státním orgánům a platnost směnek uznaly. Problém ale může nastat při doručování vašemu advokátovi, který je v cizině zadržován.
Doufám, že se celá věc kolem toho údajného vydírání rychle vysvětlí, a pan Kramarič se brzy vrátí.

Co když budete muset platit?
Bylo by to nepříjemné. Já jsem kluk z vesnice. Neválím se v miliardách korun.


3.6.2009, Josef Hympl

,

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!