130 let

Stát povolil on-line sázení

Česko

Od ledna budou největší české sázkové kanceláře přijímat kurzové sázky i na internetu

PRAHA U pěti tuzemských sázkových kanceláří si bude od ledna možné vsadit i přes internet. Rozhodlo o tom včera ministerstvo financí, které dlouhé roky tuto formu sázení povolit nechtělo.

Souhlas s provozem kurzových sázek přes internet dostaly společnosti Tipsport, Fortuna, Sazka, Synot Tip a Chance. Ke kladnému rozhodnutí o žádosti sázkových kanceláří vedla ministerstvo podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba situace, kdy domácí sázkové kanceláře neměly k internetovému sázení v Česku povolení, zatímco zahraniční online sázkové kanceláře s licencí z jiné země EU Čechům bez problémů internetové sázení nabízely.

Podle odhadů odborníků Češi utratí u zahraničních internetových sázkových kanceláří ročně tři až čtyři miliardy korun.

V Česku ale budou podle Jakoba moci sázet přes internet jen lidé, kteří se zaregistrují v kamenných pobočkách. Pracovník sázkové kanceláře také ověří jejich věk. Tím se má zabránit sázení dětí a mladistvých.

Všechny sázkové kanceláře začnou s internetovými sázkami pátého ledna. Na rozdíl od zahraniční konkurence budou podléhat českému státnímu dozoru a budou muset část výtěžku použít i na veřejně prospěšné účely.

„Podmínky jsou přísnější než ve světě, například registrace v kamenných pobočkách jinde není,“ řekl generální ředitel Tipsportu Petr Knybel. „Stát kvůli nelegálním internetovým kancelářím přichází o stovky milionů korun ročně,“ dodal ředitel Fortuny Martin Todt.

Všechny sázkové kanceláře plánují investovat vysoké částky do propagace internetového sázení. Desítky až stovky milionů korun nasměrují většinou do internetové a televizní reklamy a sportovních deníků.

Podle tiskového mluvčího společnosti bwin Ondřeje Schmidta se ale na fungování zahraničních firem nic nezmění. „Jediným důsledkem pro český stát je, že si zahraniční kanceláře v této situaci nebudou žádat o lokální licenci, kterou by jim ministerstvo stejně odmítlo udělit,“ řekl LN Schmidt. Bwin nesouhlasí s předběžnou registrací sázkařů na pobočkách, podle něj jde o snahu vytlačit z trhu zahraniční konkurenci.

Nad postupem ministerstva se ale nepozastavuje jen zahraniční konkurence, ale i někteří právníci. Ministerstvo totiž povolilo sázkovým kancelářím internetové sázení na základě výjimky z loterijního zákona. Tím se ale státní pokladna může připravit o stovky milionů korun na správních poplatcích.

V případě standardních kurzových sázek je správní poplatek deset procent z výnosů sázkové kanceláře bez omezení, u výjimky je ale poplatek výrazně omezený. „Podle zákona o loteriích se státu v tomto případě odvádí maximálně deset milionů korun,“ potvrdil odborník na problematiku loterií a marketingových soutěží Jan Rakušan z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

***

Kvůli sázení přes internet se lidé budou registrovat v kamenných pobočkách

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás