Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát se s církví podělí o katedrálu

Česko

  11:56
PRAHA - Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta. Ta souvisí s patnáct let trvajícím sporem o vlastnictví katedrály. Dohoda podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory umožňuje Metropolitní kapitule u sv. Víta chrám užívat k bohoslužebným účelům, Správa Pražského hradu má zajistit ostrahu vybavení katedrály a provádět údržbu.

Uvnitř katedrály sv. Víta foto: Michal Doležal, ČTK

"Dnes podepsaná dohoda o užívání chrámu sv. Víta, jakožto kostela farního, metropolitního a biskupského, umožňuje kapitule nerušeně užívat katedrálu k bohoslužebným účelům a vymezuje nutnost souhlasu kapituly s každým liturgickým provozem, což odpovídá jejímu poslání," sdělil Pištora.

Kapitula mám mít podle mluvčího arcibiskupství také právo vykonávat dohled nad návštěvnickým provozem, zejména z hlediska zajištění důstojnosti v katedrále.

Správa Pražského hradu se podle Pištory zavázala zajistit ostrahu vybavení chrámu a uměleckých liturgických předmětů, které jsou majetkem kapituly. "Stát bude provádět údržbu a opravu movitého majetku kapituly, který je k dispozici pro prohlídky," popsal závazky Hradu vyplývající z podepsané dohody Pištora.

Dnešní Právo mimo jiné uvedlo, že podle dohody má hlídání, provozní náklady a údržbu zaplatit stát a církev uhradí jen symbolický paušál 500 korun měsíčně. Právo napsalo, že na katedrále, kterou soud nepravomocně přiřkl státu, církev nebude smět vydělávat a nebude zavedeno žádné vstupné.

Vedle dnes podepsané dohody, která vymezuje podmínky společného užívání chrámu, ale i nadále pokračuje 15 let trvající spor mezi státem a církví o vlastnictví katedrály. "V případě této dohody jde o technickou záležitost. Zcela jinou věcí je proces vedený o vlastnictví katedrály, který dosud není soudně dořešen," uvedl Pištora.

Naposledy katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který přiřkl katedrálu svatého Víta s přilehlými nemovitostmi státu. Sporem se proto bude již potřetí zabývat pražský městský soud.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat