Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobci nechybovali při stíhání Veselého z kauzy Homolka

Česko

  9:00
BRNO - Státní zastupitelství nechybovalo při zahájení stíhání Josefa Veselého, jenž se podle kriminalistů podílel na trestné činnosti kolem pražské Nemocnice Na Homolce. Přes účet jeho firmy se přelévaly miliony z údajně zmanipulované zakázky.
Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce foto: MAFRA - DAN MATERNA

Veselého stížnost odmítl Ústavní soud jako zjevně neopodstatněnou, vyplývá ze soudní databáze. Se stížností, která směřovala zejména proti vazbě, nedávno neuspěl ani bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý.

Veselý od července čelí podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti. Usnesení o zahájení stíhání hovoří téměř o 39 milionech korun, které prošly přes účet Veselého firmy. Muž údajně část peněz vybral a předával dalšímu aktérovi případu.

PSALI JSME:

Trestní stíhání není podle Veselého opřené o žádný konkrétní důkaz. Usnesení o zahájení stíhání považuje za nedůvodné, nezákonné a nepřezkoumatelné. Podle ústavních soudců je ale usnesení přiměřeně odůvodněné, a poskytuje tak dostatečný prostor pro obhajobu.

„Samotné trestní stíhání je pak opřeno o důkazy listinné, jakož i výpovědi svědků. Jejich relevantnost a věrohodnost nemůže pochopitelně posuzovat Ústavní soud. To bude úkolem příslušných orgánů činných v trestním řízení,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem.

Kauza Nemocnice Na Homolce

  • Obvinění podle kriminalistů postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky na digitalizaci chorobopisů. Nemocnice ji zadala v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Policie tvrdí, že zmanipulováním zakázky vznikla nemocnici škoda nejméně 57 milionů korun.
  • Později vyšlo najevo, že protikorupční policie Dbalého i jeho exnáměstka Michala Toběrného viní také z přijetí úplatku 5,7 milionu korun. Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože z roku 2009. Policisté se zaměřili i na další zakázky a projekty nemocnice. (Více ZDE)

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat