19. ledna 2019 13:49, aktualizováno  17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stav muže, který se pokusil upálit, je nadále vážný. Strážníci monitorují náměstí

Bezpečnostní složky ohledávají místo, kde se upálil čtyřiapadesátiletý muž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní složky ohledávají místo, kde se upálil čtyřiapadesátiletý muž. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. V sobotu to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Strážníci městské policie horní konec náměstí u pietních míst, které připomínají výročí sebeupálení Jana Palacha, nepřetržitě monitorují, řekl místostarosta Prahy 1 pro bezpečnost Petr Hejma. V sobotu odpoledne se chtěl podle policie zapálit u Národního muzea další člověk.

„Dostal jsem informaci, že městská policie místo nepřetržitě monitoruje. Jsou tam pěší i hlídky v autech, aby mohli případně zasáhnout a zabránit dalším lidem v inspiraci. Musíme přečkat tuto citlivou dobu kolem výročí Jana Palacha,“ uvedl místostarosta Prahy 1 pro bezpečnost Petr Hejma.

Bezpečnostní složky ohledávají místo, kde se upálil čtyřiapadesátiletý muž.
Bezpečnostní složky ohledávají místo, kde se upálil čtyřiapadesátiletý muž.

Čtyřiapadesátiletý muž se v pátek kolem 15:00 před sochou svatého Václava polil hořlavinou a zapálil. Podle svědků měl popálené ruce a obličej, záchranáři uvedli, že mu oheň zasáhl asi 30 procent povrchu těla. Podle prvotních informací policie nemělo jeho jednání politický motiv, nešlo ani o společenský protest.

Server Aktuálně.cz v pátek napsal, že muž před činem svému bratrovi oznámil, že chce odejít jako student Jan Palach, který se na Václavském náměstí upálil před 50 lety, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Páteční čin ale nejspíš politický podtext neměl.

Bezpečnostní složky ohledávají místo, kde se upálil čtyřiapadesátiletý muž.

Bezpečnostní složky ohledávají místo, kde se upálil čtyřiapadesátiletý muž.

Policie se v pátek snažila muže najít pomocí telefonního signálu. K muži doběhli policisté až ve chvíli, kdy už hořel. Hasili ho kolemjdoucí s pomocí oblečení a hasicího přístroje z blízké kavárny.

Pro vyšetřování jsou naprosto klíčové záběry z městského kamerového systému a očitá svědectví lidí, kteří se snažili muže uhasit a poskytnout mu první pomoc. Policie je vyzvala, aby se přihlásili.

Podle informací na policejním Twitteru v sobotu před 16:00 oznámil na tísňovou linku další muž, že se chce u Národního muzea polít hořlavinou a zapálit. Policisté a strážníci mu v tom zabránili. Muž skončil v péči záchranářů. Také tento případ policie vyšetřuje.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz