9. března 2011 13:34, aktualizováno  13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stop chemii v hračkách. Vláda schválila přísnější prověrky

Hračky, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hračky, ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Hračky prodávané na tuzemském trhu by měly být bezpečnější. Vláda totiž schválila nařízení, které stanoví nové technické požadavky na hračky. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas. Nařízení také pomůže odstranit nebezpečné hračky z tuzemského trhu. Nová pravidla, která mají začít platit od 20. července, vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

"Jedná se o transpozici směrnice evropského parlamentu a rady o bezpečnosti hraček. Nařízení obsahuje změny téměř ve všech oblastech souvisejících se zajištěním bezpečnosti hraček a technickými požadavky na hračky," uvedl Nečas, podle kterého bezpečnostní nedostatky mají především hračky dovážené do Česka ze zahraničí. "Toto nařízení není úplně marné, protože někdy opravdu může dojít i k závažným zdravotním komplikacím," podotkl premiér.

"Ekonomický expert ODS Martin Kocourek Jednotlivá ustanovení připravovaného nařízení pomohou odstranit z trhu nebezpečné nebo nepříliš kvalitní hračky. Zároveň nařízení zajistí, aby byl hračkářský průmysl na čele výrobků s tržní kvalitou a vysokou mírou bezpečnosti, a pomůže podstatně snížit riziko poškození zdraví dětí i životního prostředí," sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Stop chemii
Hlavní změnou jsou podle Kocourka nové technické požadavky na hračky prodávané v ČR. Nařízení upravuje zejména chemické vlastnosti hraček. "Hračky ani chemické látky a směsi v nich obsažené nesmějí ohrozit bezpečnost ani zdraví uživatelů nebo třetích osob při používání určeným způsobem nebo způsobem předvídatelným s ohledem na obvyklé chování dětí," podotkl Kocourek.

Nařízení vlády také upravuje upozornění, kterými musí být jednotlivé druhy hraček opatřeny a sjednocuje evropskou a českou terminologii v této oblasti. "Štítky a návody k použití musí upozorňovat nejen na nebezpečí a rizika poškození zdraví související s používáním konkrétní hračky, ale také na způsoby, jak se těchto nebezpečí vyvarovat," uvedl Kocourek.

Ráj hraček v Brně

Přes 250 vystavovatelů bude od čtvrtka prezentovat své zboží především ze sortimentu potřeb pro děti a hraček na brněnském
výstavišti, kde začne čtyřdenní mezinárodní veletrh potřeb pro děti Prodítě a hraček Itea.  Veletrhy zboží pro děti se letos konají dohromady s veletrhem modelů a modelářství Modelář a mezinárodní výstavou rybářských potřeb Rybaření.

Důležité je podle něj také ustanovení o prohlášení o shodě, které pomůže hračku jednoznačně identifikovat, což umožní zpětně vysledovat její původ.

Díky novému nařízení by se měla zvýšit konkurenceschopnost českých výrobců a dovozců hraček při obchodování jak s ostatními členskými státy Evropské unie, tak se třetími zeměmi. "Bez přizpůsobení by jejich výrobky mohly být v rámci vnitřního trhu v podstatě neobchodovatelné, protože by nesplňovaly harmonizované technické požadavky," upozornil Kocourek.

Desetitisíce zakázaných hraček
Česká obchodní inspekce předloni na tuzemském trhu zakázala prodej bezmála 30.000 hraček v celkové hodnotě 2,6 milionu korun. Mezi zakázanými výrobky bylo například 400 kusů akustických hraček, které vydávaly silnější zvuk než připouštějí normy. ČOI v roce 2009 zakázala také prodej 162 kusů magnetických hraček a 4144 hraček určených pro děti mladší 36 měsíců. Loňské statistiky ČOI zatím nezveřejnila.

ČTK, Lidovky.cz