Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soul, Chicago či Sydney. Stovky Čechů v zahraničí se přidávají k demonstraci na Letné

Podpora demonstrantů na Letné v zahraničí (Soul, jižní Korea). foto: Reprofoto/Facebook: Nicole Martincová

BRUSEL/PRAHA - Stovky Čechů žijících v zahraničí se na dálku přidávají k sobotním protestům pořádaným v Praze spolkem Milion chvilek pro demokracii. Obyvatelé zejména evropských, ale také amerických či asijských měst dali najevo, že jim 30 let po sametové revoluci záleží na osudu demokracie v rodné zemi.
  14:48

Protestující se napříč Evropou i světem shodli na tom, že by se premiér Andrej Babiš měl zbavit podniků, na něž má podle nich stále vliv, nebo odstoupit.

„Jeho střety zájmů zdvíhají kdekomu obočí, nad jeho reakcí na vlastní kritiku všichni kroutí hlavou,“ řekla Michaela Lebeda, organizátorka protestu v Bruselu, kde se zhruba tři desítky lidí sešly již v pátek večer. Česko podle ní kvůli Babišovi ztrácí v sídle institucí Evropské unie respekt a posouvá se na okraj vlivu v Evropě.

Podporovatelé Letné v zahraničí (Bodo, Norsko).
Podporovatelé Letné v zahraničí.

Babiš vložil firmy spojené se skupinou Agrofert do svěřenských fondů a tvrdí, že na ně nemá vliv. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise je však nadále ovlivňuje a Česku proto hrozí, že bude vracet unijní dotace.

Oslavy a protest naplní rušný listopadový víkend. Podívejte se, co se bude dít v Praze i v jiných městech

Češi v dalších městech připomněli, že jim vadí i působení Marie Benešové na postu ministryně spravedlnosti, jejíž snahy podle nich mohou ovlivnit nezávislost justice.

„U našich sousedů všude po Evropě můžeme sledovat útoky na demokracii a vzrůst populismu. Například v Maďarsku a Polsku už skončila veškerá legrace, aktivně a neskrytě se tam prosazují autoritářské mechanismy a utlačuje svoboda. U nás to nesmí dojít tak daleko,“ uvedla Jana Steinke z Drážďan, kde se v sobotu k protestu připojilo několik desítek Čechů.

Další desítky lidí se již v pátek večer sešly například v nizozemském Haagu. Na neděli pak větší akce chystají například Češi v Londýně, Berlíně, Vídni, Kodani či Lisabonu. Prostřednictvím facebookového profilu však vyjadřují podporu protestům i Češi z desítek vzdálenějších míst, například Soulu, Tchaj-peje, Chicaga nebo Sydney.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!