Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

25 let svobody

Na Letnou přišlo 300 tisíc lidí, odhadli organizátoři. Babiš je podle Mináře v ofsajdu

Podzimní demonstrace na Letné. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Až 300 000 lidí dorazilo v sobotu do Prahy na Letnou, aby si připomněli třicáté výročí pádu komunistického režimu a protestovali proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Akci pořádal spolek Milion chvilek. Zazněly výzvy k odstoupení Babiše, opozičním stranám ke vzájemné spolupráci a lidem k většímu zapojení do dění. Předseda vlády jen zopakoval, že je skvělé, že lidé mohou svobodně volit a vyjadřovat svůj názor.
  11:27aktualizováno  18:13

Oslavy a protest naplní rušný listopadový víkend. Podívejte se, co se bude dít v Praze i v jiných městech

Podle pořadatelů na Letnou přišlo zhruba stejně lidí jako při červnovém protestu proti premiérovi. Šéf spolku Mikuláš Minář řekl, že účastníků z celé republiky mohlo být až 300 000. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) policie mluví o 250 000 účastníků. Mobilní operátor T-Mobile uvedl 257 000. 

V červnu policie zmiňovala na 200 000 zúčastněných, organizátoři 250 000 a mobilní operátor nejprve 258 000 a o den později pak 283 000. V listopadu 1989, když se zhroutil komunistický režim, pláň zaplnilo až 800 000 lidí.

Demonstrace začala krátce po 14:00. Pořadatelé vyzvali Babiše, aby odstoupil do konce roku, pokud úplně nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). 

Soul, Chicago či Sydney. Stovky Čechů v zahraničí se přidávají k demonstraci na Letné

Podle koordinátorky Milionu chvilek pro zahraničí Michaely Lebedy se do protestu zapojili i krajané v cizině, a to v 63 městech ve 30 zemích. 

Spolek vyzval na zaplněné Letenské pláni veřejnost k podepisování prohlášení o demokracii na svých webových stránkách a i k většímu zapojení do politického života. Dvouhodinová demonstrace skončila hymnou v podání zpěváka Dana Bárty.  

Babiš vzkázal v souvislosti s demonstrací na Letné, že v Česku jsou svobodné volby. Místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll v sobotu řekl, že protest nesměřuje proti výsledkům voleb, ale proti zneužívání moci politiky, kteří vyhráli volby.

Minář situaci přirovnal k fotbalu, Babiš je podle něj nyní v ofsajdu a měl by jít mimo hřiště. Premiér zopakoval, že na současnou situaci bude reagovat v nedělním projevu k 30. výročí sametové revoluce v Národním muzeu. „Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ připomenul, že jeho hnutí ANO má podle průzkumů podporu třetiny voličů.

„Myslím, že demonstrace dopadla nad očekávání dobře. Byl jsem strašně mile překvapený tou obrovskou účastí, která byla asi na podobných číslech jako minule. Neočekávali jsme to,“ řekl novinářům. Dodal, že organizátory to obrovsky potěšilo a jsou také rádi, že se nikomu nic nestalo. „Že jsme to i celé stihli krásně ukončit tak, jak jsme si to naplánovali. Byla tam celá řada nesmírně silných momentů, a úžasných vystoupení - nakonec třeba při té Modlitbě pro Martu mně samotnému tekly slzy,“ řekl.

Před zahájením demonstrace organizátoři pouštěli zvukové záznamy a videozáznamy ze sametové revoluce, jejíž odkaz chce demonstrace připomenout, a to včetně hlasu tehdejšího disidenta a budoucího prezidenta Václava Havla. Shromáždění zahájili organizátoři českou hymnou. Znělo také skandování „Už jsme tady“ známé z doby před třiceti lety.

Místo setkání demonstrantů lemují české i evropské vlajky, další visí z oken přilehlých domů. Řada lidí přišla s transparenty s názvy měst, odkud přijeli. V rukou protestujících nechybějí transparenty vyzývající k odchodu premiéra i prezidenta Miloše Zemana. Na pláni parkují i traktory sedláků, kteří se k protestu připojili. V davu jsou podle předchozích avíz i někteří politici, průvodem o zhruba sto hlavách přišli sympatizanti TOP 09 v čele s místopředsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou.

Zaplněná Letná. Na demonstraci proti Babišovi dorazilo dle policie více než 200...
Na snímku je jeden z řečníků, předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář.

Prezident Miloš Zeman označil před demonstrací spolek Milion chvilek za nedemokratický. V pátečním rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že spolek v Babišově dotační kauze Čapí hnízdo popírá rozhodnutí státních zástupců a v jeho případě popírá rozhodnutí Sněmovny ve věci ústavní žaloby. Zemanovi se také nelíbí, že svolavatelé akce odmítají prezidentovo ústavní právo abolice, o které mluvil v souvislosti s případným posunem v Babišově kauze.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle svých kritiků se ale od holdingu Agrofert, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

Výběr největších demonstrací a protestů v ČR po roce 1989 (řazeno podle počtu účastníků):

283 000 účastníků (podle policie asi 200 000):

23. června 2019 - Demonstrace na pražské Letné za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterou organizovala iniciativa Milion chvilek. Byla největším veřejným shromážděním po listopadu 1989.

257 000 účastníků (podle policie asi 250 000):

16. listopadu 2019 - Na další demonstraci Milionu chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), přišlo podobné množství lidí, podle organizátorů jich bylo až 300 000.

až 150 000 účastníků (podle policie asi 90 000):

21. dubna 2012 - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení reforem vlády Petra Nečase (ODS). Účastníci požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.

až 120 000 účastníků:

8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády premiéra Václava Klause (ODS) protestovali odboráři na Staroměstském náměstí v Praze. Podle policie se demonstrace účastnilo 60 000 lidí.

až 100 000 účastníků:

4. června 2019 - Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), kterou organizovala iniciativa Milion chvilek. Podle Babiše odhadla policie počet účastníků demonstrace na 90 000.

90 000 účastníků:

25. března 1995 - Demonstrace uspořádaná odboráři na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů, prosazených Klausovou vládou, mimo jiné odklad zvýšení věkové hranice pro nárok na starobní důchod.

60 000 účastníků:

3. ledna 2001 - Lidé shromáždění na Václavském náměstí vyjádřili podporu stávkujícím zaměstnancům České televize, kteří odmítali uznat nového generálního ředitele Jiřího Hodače. Některé zdroje uvádějí až 100 000 lidí. Podobný počet lidí přišel na Václavské náměstí demonstrovat i 11. ledna.

50 000 účastníků:

3. prosince 1999 - Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace na podporu výzvy "Děkujeme, odejděte!", která požadovala mimo jiné konec tzv. opoziční smlouvy, demisi vlády Miloše Zemana a vypsání předčasných voleb. Podle policie přišlo 35 000 až 50 000 lidí, odhad organizátorů byl o 30 000 vyšší.

21. května 2019 - Protest na Václavském náměstí, původně svolaný kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a za nezávislost justice, se proměnil v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO).

až 45 000 účastníků (podle policie 40 000):

21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).

40 000 účastníků:

22. března 1994 - Odboráři z ČMKOS protestovali na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění ve Sněmovně.

21. května 2011 - Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst Česka přišli protestovat i postižení.

35 000 účastníků (podle policie 30 000):

23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojili odboráři z celé ČR.

30 000 účastníků (podle policie zhruba 23 000):

16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.

25 000 účastníků:

26. listopadu 2005 - Odboráři v Praze podpořili vládní návrh zákoníku práce a dožadovali se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO).

17. listopadu 2012 - Protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kterou organizovaly odbory spolu s několika občanskými iniciativami. Policie odhadla účast na zhruba 10 000 lidí.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!